1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1848588
 
KARTA
3 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 91 m², StockholmMycket trivsam lägenhet i toppskick med attraktivt läge högt upp i huset samt med bygglov för balkong. Generösa sällskapsutrymmen med stort kök och vardagsrum i fil mot gatan, möblerbar hall samt två bra sovrum med lugnt läge mot innergården. Vackra originaldetaljer bevarade med parkettgolv, spröjsade fönster, originalskåp, spegeldörrar och högt i tak (3 m).

Stort kök med matplats för 6-12 personer samt all maskinell utrustning såsom inbyggd kyl och frys, ugn, diskmaskin, micro, induktionshäll, mycket gott om förvaring samt arbetsytor i vacker Carrara-marmor. Förberett för tvättmaskin i köket. Vardagsrum med plats för soffgrupp. Vackra fönsterpartier vilka ger härligt ljusinsläpp och trevlig utsikt över takåsarna samt Sankt Eriksgatan och dess vackra fasader. Möblerbar hall med garderober och plats för t ex arbetsplats. Två bra sovrum mot innergården, det ena med bygglov för balkong (1,20 x 2,30 m). Stilrent och rymligt badrum med golvvärme, vägghängd wc, duschplats och infällda spotlights. Gott om förvaring med stort antal garderober. Kapprum med ny säkerhetsdörr, vacker originalhatthylla samt vackert golv i Carrara-marmor. 

Många övriga i huset har tidigare byggt balkonger och bygglov finns kvar för att bygga balkong även i denna lägenhet. Säljarna har fått offert på 132.000 kr från det företag som byggt de andra balkongerna.
Brf Urd 7 köpte fastigheten 2007 och består av adresserna Sankt Eriksgatan 100 och Hälsingehöjden 3. I föreningen finns 39 lägenheter med bostadsrätt samt 5 lokaler med hyresrätt. Äkta förening. God ekonomi och inga planerade avgiftsförändringar. Senaste förändringen var en sänkning med 5% 1/7 2015. I avgifterna ingår både bredband och kabel-TV. Mer information om föreningen och fastigheten finns på föreningens egen hemsida: www.urd7.se 
Vacker och mycket välskött fastighet anno 1926. I fastigheten finns tvättstuga samt cykelförråd. Till lägenheten hör ett källarförråd. Bredband via Stockholms Stadsnät och kabel-TV via ComHem. Bredband (100/100 Mbit/s) och kabel-TV (basutbud) ingår i avgiften.   

Renoveringar under senaste åren; 2008: Stambyte, samtliga våtrum renoveras, ny el, nytt fjärrvärmesystem, tvättstugan renoveras. 2013: Balkongbygge i föreningen, takrenovering. 2014: Källare samt cykelrum renoveras, nya förråd byggs i källaren, hissbyte påbörjas. 2015: Totalrenovering av trapphusen påbörjas, säkerhetsdörrar till samtliga lägenheter, installation av postboxar, omläggning av taket påbörjas. 2016: Helt nya fasader. Ny torktumlare i tvättstugan. Fönsterbyte av ytterbågar samt nya fönsterbleck. Kommande 2017: Renovering av innergården. Efter detta behövs inget större underhåll på många år.

Attraktivt läge precis vid Hälsingehöjden med närhet till S:t Eriksplan och Odenplan. Närhet även till grönområden som Vasaparken och Hagaparken samt till all tänkbar service med många bra mataffärer, restauranger, caféer samt förskolor och skolor. Mycket goda kommunikationer med ett stort antal busslinjer samt T-bana S:t Eriksplan. 2017 öppnas Citybanans nya pendeltågsstation på Odenplan. 

3 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 91 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 7 950 000 kr , 91Mycket trivsam lägenhet i toppskick med attraktivt läge högt upp i huset samt med bygglov för balkong. Generösa sällskapsutrymmen med stort kök och vardagsrum i fil mot gatan, möblerbar hall samt två bra sovrum med lugnt läge mot innergården. Vackra originaldetaljer bevarade med parkettgolv, spröjsade fönster, originalskåp, spegeldörrar och högt i tak (3 m).

Stort kök med matplats för 6-12 personer samt all maskinell utrustning såsom inbyggd kyl och frys, ugn, diskmaskin, micro, induktionshäll, mycket gott om förvaring samt arbetsytor i vacker Carrara-marmor. Förberett för tvättmaskin i köket. Vardagsrum med plats för soffgrupp. Vackra fönsterpartier vilka ger härligt ljusinsläpp och trevlig utsikt över takåsarna samt Sankt Eriksgatan och dess vackra fasader. Möblerbar hall med garderober och plats för t ex arbetsplats. Två bra sovrum mot innergården, det ena med bygglov för balkong (1,20 x 2,30 m). Stilrent och rymligt badrum med golvvärme, vägghängd wc, duschplats och infällda spotlights. Gott om förvaring med stort antal garderober. Kapprum med ny säkerhetsdörr, vacker originalhatthylla samt vackert golv i Carrara-marmor. 

Många övriga i huset har tidigare byggt balkonger och bygglov finns kvar för att bygga balkong även i denna lägenhet. Säljarna har fått offert på 132.000 kr från det företag som byggt de andra balkongerna.
Brf Urd 7 köpte fastigheten 2007 och består av adresserna Sankt Eriksgatan 100 och Hälsingehöjden 3. I föreningen finns 39 lägenheter med bostadsrätt samt 5 lokaler med hyresrätt. Äkta förening. God ekonomi och inga planerade avgiftsförändringar. Senaste förändringen var en sänkning med 5% 1/7 2015. I avgifterna ingår både bredband och kabel-TV. Mer information om föreningen och fastigheten finns på föreningens egen hemsida: www.urd7.se 
Vacker och mycket välskött fastighet anno 1926. I fastigheten finns tvättstuga samt cykelförråd. Till lägenheten hör ett källarförråd. Bredband via Stockholms Stadsnät och kabel-TV via ComHem. Bredband (100/100 Mbit/s) och kabel-TV (basutbud) ingår i avgiften.   

Renoveringar under senaste åren; 2008: Stambyte, samtliga våtrum renoveras, ny el, nytt fjärrvärmesystem, tvättstugan renoveras. 2013: Balkongbygge i föreningen, takrenovering. 2014: Källare samt cykelrum renoveras, nya förråd byggs i källaren, hissbyte påbörjas. 2015: Totalrenovering av trapphusen påbörjas, säkerhetsdörrar till samtliga lägenheter, installation av postboxar, omläggning av taket påbörjas. 2016: Helt nya fasader. Ny torktumlare i tvättstugan. Fönsterbyte av ytterbågar samt nya fönsterbleck. Kommande 2017: Renovering av innergården. Efter detta behövs inget större underhåll på många år.

Attraktivt läge precis vid Hälsingehöjden med närhet till S:t Eriksplan och Odenplan. Närhet även till grönområden som Vasaparken och Hagaparken samt till all tänkbar service med många bra mataffärer, restauranger, caféer samt förskolor och skolor. Mycket goda kommunikationer med ett stort antal busslinjer samt T-bana S:t Eriksplan. 2017 öppnas Citybanans nya pendeltågsstation på Odenplan. 

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg