1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Skåne län
  4. Helsingborg
  5. A1753236
 
1 rums lägenhet i Helsingborg
KARTA
1 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 1:a på 37 m², Helsingborg


Ljus trevlig 1:a på 37 kvm i stabila Riksbyggens Brf Kadetten på populära Västra Berga. Härliga grönområden runt husen och bekvämt boende för såväl yngre som äldre med bl a stambytt badrum (2009-2010) och rymligt kök. Bra busskommunikationer till city och Väla köpcentrum. Gång- och cykelavstånd till Ringstorps centra med mataffär, pizzeria, bibliotek mm samt närhet till Pålsjö skog för promenader och motion.

Man välkomnas in i lägenheten via hall med plats för avhängning av ytterkläder. Ljusa väggar, laminatgolv. Från hallen har man även tillgång till praktisk klädkammare.

Direkt in till vänster från entrén ligger det fräscha helkaklade badrummet i blått och vitt (stambytt 2009-2010) med klinkergolv. Badrummet har vägghängd toalett, tvättställ, badrumsskåp, duschutrymme och handdukstork. Förberett för tvättmaskin.

Vidare genom hallen når man det ljusa öppna vardagsrummet med plats för såväl soff- som sovmöbel. Ljusa väggar, laminatgolv.

Från vardagsrummet kommer man vidare in i det generösa köket med gott om plats för matlagning/bakning och bra förvaringsutrymme i köksskåpen. Över arbetsbänken i laminat är det kaklade ytor. Köket har kyl/frys, spis, spisfläkt och diskmaskin. Framme vid fönstret finns plats för möblemang. Ljusa väggar, laminatgolv.

Bilplats
Garageplats går att hyra för 180-220:-/mån, separat kö
P-plats går att hyra för 30:-/mån, separat kö.

Byggnad:
1 rum och kök. Boarea ca 37 kvm. Byggnadsår: 1968.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Förråd finns i entréplan, tvättstuga finns.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 209

Ekonomi:
Pris 530 000 kr. Avgift 2 194 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 150:-/månad. Andel i föreningen är 0,2107916%. Bostadsrätten är pantsatt, kontrollerad 2016-08-11.

Bostadsrättsförening
Riksbyggens Bostadsrättsförening Kadetten.
Allmänt om föreningen: Brf Kadetten äger fastigheterna Beväringen 1, 3 och 4 samt Bivarcken 1 (garagebyggnader) i Helsingborg med därpå uppförda 11 st byggnader med 242 lägenheter. Byggnaderna är uppförda 1967-68 och är i tre plan utan hiss. Fastigheternas adress är Kadettgatan 16 A - 36 D i Helsingborg.
Fördelning enligt följande:
32 st 1 rok, 60 st 2 rok, 110 st 3 rok, 36 st 4 rok, 4 st 5 rok
36 st lokaler, 66 st källarförråd, 128 st garage, 20 st motorcykelgarage, 126 p-platser och 8 st husvagnsplatser.
Föreningens ekonomi: Månadsavgiften höjdes med 2,5% den 1 januari 2016.
Kommande renoveringar: Åren 2009-2010 genomförde föreningen stambyte i fastigheterna. Föreningen har även bl a renoverat entréerna, bytt entrédörrar samt monterat porttelefoner. Kommande renovering gäller balkongerna.

Övrigt
Närhet till stormarknad som ICA Maxi, även mindre butiker som ICA Nära, pizzeria, postombud, blomsteraffär mm finns inom gångavstånd. Avståndet till Väla med IKEA och de övriga 100 talet butiker är inte långt, inte heller till stadens kärna med allt vad det innebär med det rika utbudet av affärer och nöjesställen. Inte att förglömma är de klassiska båtarna mellan Helsingborg och Helsingör.

1 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 1:a på 37 m², Helsingborg

HELSINGBORG

Bostadsrätt, Lägenhet, 530 000 kr 2 194 kr , 37


Ljus trevlig 1:a på 37 kvm i stabila Riksbyggens Brf Kadetten på populära Västra Berga. Härliga grönområden runt husen och bekvämt boende för såväl yngre som äldre med bl a stambytt badrum (2009-2010) och rymligt kök. Bra busskommunikationer till city och Väla köpcentrum. Gång- och cykelavstånd till Ringstorps centra med mataffär, pizzeria, bibliotek mm samt närhet till Pålsjö skog för promenader och motion.

Man välkomnas in i lägenheten via hall med plats för avhängning av ytterkläder. Ljusa väggar, laminatgolv. Från hallen har man även tillgång till praktisk klädkammare.

Direkt in till vänster från entrén ligger det fräscha helkaklade badrummet i blått och vitt (stambytt 2009-2010) med klinkergolv. Badrummet har vägghängd toalett, tvättställ, badrumsskåp, duschutrymme och handdukstork. Förberett för tvättmaskin.

Vidare genom hallen når man det ljusa öppna vardagsrummet med plats för såväl soff- som sovmöbel. Ljusa väggar, laminatgolv.

Från vardagsrummet kommer man vidare in i det generösa köket med gott om plats för matlagning/bakning och bra förvaringsutrymme i köksskåpen. Över arbetsbänken i laminat är det kaklade ytor. Köket har kyl/frys, spis, spisfläkt och diskmaskin. Framme vid fönstret finns plats för möblemang. Ljusa väggar, laminatgolv.

Bilplats
Garageplats går att hyra för 180-220:-/mån, separat kö
P-plats går att hyra för 30:-/mån, separat kö.

Byggnad:
1 rum och kök. Boarea ca 37 kvm. Byggnadsår: 1968.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Förråd finns i entréplan, tvättstuga finns.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 209

Ekonomi:
Pris 530 000 kr. Avgift 2 194 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 150:-/månad. Andel i föreningen är 0,2107916%. Bostadsrätten är pantsatt, kontrollerad 2016-08-11.

Bostadsrättsförening
Riksbyggens Bostadsrättsförening Kadetten.
Allmänt om föreningen: Brf Kadetten äger fastigheterna Beväringen 1, 3 och 4 samt Bivarcken 1 (garagebyggnader) i Helsingborg med därpå uppförda 11 st byggnader med 242 lägenheter. Byggnaderna är uppförda 1967-68 och är i tre plan utan hiss. Fastigheternas adress är Kadettgatan 16 A - 36 D i Helsingborg.
Fördelning enligt följande:
32 st 1 rok, 60 st 2 rok, 110 st 3 rok, 36 st 4 rok, 4 st 5 rok
36 st lokaler, 66 st källarförråd, 128 st garage, 20 st motorcykelgarage, 126 p-platser och 8 st husvagnsplatser.
Föreningens ekonomi: Månadsavgiften höjdes med 2,5% den 1 januari 2016.
Kommande renoveringar: Åren 2009-2010 genomförde föreningen stambyte i fastigheterna. Föreningen har även bl a renoverat entréerna, bytt entrédörrar samt monterat porttelefoner. Kommande renovering gäller balkongerna.

Övrigt
Närhet till stormarknad som ICA Maxi, även mindre butiker som ICA Nära, pizzeria, postombud, blomsteraffär mm finns inom gångavstånd. Avståndet till Väla med IKEA och de övriga 100 talet butiker är inte långt, inte heller till stadens kärna med allt vad det innebär med det rika utbudet av affärer och nöjesställen. Inte att förglömma är de klassiska båtarna mellan Helsingborg och Helsingör.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Helsingborg

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg