1. Start
 2. Bostadsrätter
 3. Stockholms län
 4. Stockholm
 5. A1571074
 
KARTA
5 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 5:a på 152 m², StockholmVälkommen till denna magnifika sekelskiftesvåning med 3,25 m i takhöjd, vackra stuckaturer, dörröverstycken och takutsmyckningar. Måste upplevas på plats! Entré med dubbla pardörrar och gallergrind. Perfekt avhängningsmöjlighet, gäst wc och fönster mot gården. Hallen öppnar upp till våningens mittpunkt som kan användas som matsal och sällskapsrum.  Den generösa takhöjden och sekelskiftesdetaljerna bidrar till en härlig rymdkänsla och atmosfär.  Vackert utsmyckat tak och nyslipad stjärnparkett. Stor öppen spis (som behöver tätas). Inbjudande och djup fönsternisch med stort fönsterparti. Här kan man om man gör på rätt sätt platsbygga köket. Vardagsrum med två fönster mot gatan, vackra stuckaturer och nyslipad fiskbensparkett. I fil ligger ett sovrum/bibliotek. Här finns möjlighet att bygga ett duschrum eftersom vattenstammar är framdragna. Inbyggda garderober utanför.

I den mer privata delen av våningen som ligger mot gården finner man köket, två sovrum och ett badrum. Från badrummet har man utgång till balkongen med viss kvällssol. Kaklat badrum med dusch. Äldre kök med renoveringsbehov och man kan med fördel flytta det till den främre delen (se alternativ planlösning). Köksingång som man kan bygga för om man önskar alternativt ta bort väggen mot sovrummet för att få det större. Det sovrummet har ett sovloft och parkettgolv. i Övrigt är det genomgående trägolv i denna del.

 Alla ändringar gällande lägenhetens disposition och våtutrymmen måste först godkännas av föreningen.
Föreningen Valfisken 15 förvärvade fastigheten 1998. Totalt upplåts 27 lägenheter med bostadsrätt och en lokal med hyresrätt. Föreningen har adresserna Grevgatan 25, 25A och 25B. Föreningen klassas som ett äkta bostadsföretag. Juridisk person accepteras inte som medlem. Föreningen har god ekonomi och låg skuldsättning. Avgiften sänktes nyligen med 20%. Föreningens hemsida är www.valfisken15.bostadsratterna.se.
Vacker sekelskiftesfastighet med de stora renoveringarna bakom sig. Väl dokumenterat i årsredovisningen sidan 4. Till lägenheten hör ett källarförråd. Tvättstuga och föreningslokal. Bredband från ComHem och inom de närmaste månaderna kommer föreningen dragit in fiber till fastigheten. Kabel-TV (basutbudet) från ComHem ingår i avgiften. 

5 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 5:a på 152 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 14 000 000 kr , 152Välkommen till denna magnifika sekelskiftesvåning med 3,25 m i takhöjd, vackra stuckaturer, dörröverstycken och takutsmyckningar. Måste upplevas på plats! Entré med dubbla pardörrar och gallergrind. Perfekt avhängningsmöjlighet, gäst wc och fönster mot gården. Hallen öppnar upp till våningens mittpunkt som kan användas som matsal och sällskapsrum.  Den generösa takhöjden och sekelskiftesdetaljerna bidrar till en härlig rymdkänsla och atmosfär.  Vackert utsmyckat tak och nyslipad stjärnparkett. Stor öppen spis (som behöver tätas). Inbjudande och djup fönsternisch med stort fönsterparti. Här kan man om man gör på rätt sätt platsbygga köket. Vardagsrum med två fönster mot gatan, vackra stuckaturer och nyslipad fiskbensparkett. I fil ligger ett sovrum/bibliotek. Här finns möjlighet att bygga ett duschrum eftersom vattenstammar är framdragna. Inbyggda garderober utanför.

I den mer privata delen av våningen som ligger mot gården finner man köket, två sovrum och ett badrum. Från badrummet har man utgång till balkongen med viss kvällssol. Kaklat badrum med dusch. Äldre kök med renoveringsbehov och man kan med fördel flytta det till den främre delen (se alternativ planlösning). Köksingång som man kan bygga för om man önskar alternativt ta bort väggen mot sovrummet för att få det större. Det sovrummet har ett sovloft och parkettgolv. i Övrigt är det genomgående trägolv i denna del.

 Alla ändringar gällande lägenhetens disposition och våtutrymmen måste först godkännas av föreningen.
Föreningen Valfisken 15 förvärvade fastigheten 1998. Totalt upplåts 27 lägenheter med bostadsrätt och en lokal med hyresrätt. Föreningen har adresserna Grevgatan 25, 25A och 25B. Föreningen klassas som ett äkta bostadsföretag. Juridisk person accepteras inte som medlem. Föreningen har god ekonomi och låg skuldsättning. Avgiften sänktes nyligen med 20%. Föreningens hemsida är www.valfisken15.bostadsratterna.se.
Vacker sekelskiftesfastighet med de stora renoveringarna bakom sig. Väl dokumenterat i årsredovisningen sidan 4. Till lägenheten hör ett källarförråd. Tvättstuga och föreningslokal. Bredband från ComHem och inom de närmaste månaderna kommer föreningen dragit in fiber till fastigheten. Kabel-TV (basutbudet) från ComHem ingår i avgiften. 

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

 • Namn:

  Beatrice Enander
 • Telefon:

  08-667 00 20
 • Länk:

  Visas här!

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg