1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1571055
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 51 m², StockholmCharmig, stilren och välplanerad lägenhet med fantastiskt läge i Gumshornet invid Karlaplan med tillhörande friköpt garageplats. Stor balkong med underbart solläge. Härligt ljusinsläpp via stora fönsterytor, genomgående i mycket gott skick med modern planlösning. Rymligt vardagsrum med soffdel och matplats samt utgång till balkong. Stilrent kök med full maskinell utrustning och fönster ut till balkong. Sovrum med härligt ljusinsläpp från stora fönster och mycket bra förvaring via klädkammare i anslutning till badrummet. Rymligt helkaklat, modernt badrum med dusch, tvättmaskin, golvvärme, handdukstork och spotlights. Välkomnande hall med förvaringsmöjligheter och ingång till gäst wc. Genomgående en väldigt trevlig och ljus lägenhet med närhet till det mesta som Djurgården, Östermalmstorg, Gärdet och Karlaplan. Föreningen har en stor och välskött innergård med sittgrupper och en vacker fontän. Stabil förening med välordnad skötsel och ekonomi.

 

OBS!

Friköpt garageplats ingår i försäljningen och följer med lägenheten, ingen extra kostnad för garaget tillkommer. Stor plats med gott om svängrum och inga problem för stora bilar & SUV. Platsen går även att hyra ut efter ok från föreningens styrelse.
Brf Gumshornet. Föreningen består av 198 lägenheter med bostadsrätt samt 13 lokaler med hyresrätt. Mer information gällande ekonomin finns i årsredovisningen samt föreningens hemsida www.gumshornet.se.
Fastigheten bebyggdes 1930 och föreningen förvärvade denna 1984. Välskött förening som upplåter 199 lägenheter med bostadsrätt och 13 lokaler med hyresrätt. Kabel-TV och Internetanslutning finns i fastigheten via ComHem. Uppvärmning sker genom fjärrvärme. Föreningen accepterar ej juridisk person. Föreningen disponerar 118 garageplatser varav största delen disponeras av medlemmar i föreningen. En av dessa platser tillhör lägenheten. Inhängnat cykelstall på gården, mindre cykelförråd i garaget samt barnvagnsrum. Tre tvättstugor varav en med en större matt-tvättmaskin. Avgiften betalas kvartalsvis i förskott. Föreningen tar ut en överlåtelseavgift som betalas av köparen samt en pantsättningsavgift. Planerade renoveringar: Renovering eller byte av fönster, renovering av gårdsbjälklag över garage och takmålning. Eventuellt fasadmålning. Se föreningens hemsida, www.gumshornet.se för mer information om samtliga genomförda renoveringar i fastigheten.

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 51 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 4 750 000 kr , 51Charmig, stilren och välplanerad lägenhet med fantastiskt läge i Gumshornet invid Karlaplan med tillhörande friköpt garageplats. Stor balkong med underbart solläge. Härligt ljusinsläpp via stora fönsterytor, genomgående i mycket gott skick med modern planlösning. Rymligt vardagsrum med soffdel och matplats samt utgång till balkong. Stilrent kök med full maskinell utrustning och fönster ut till balkong. Sovrum med härligt ljusinsläpp från stora fönster och mycket bra förvaring via klädkammare i anslutning till badrummet. Rymligt helkaklat, modernt badrum med dusch, tvättmaskin, golvvärme, handdukstork och spotlights. Välkomnande hall med förvaringsmöjligheter och ingång till gäst wc. Genomgående en väldigt trevlig och ljus lägenhet med närhet till det mesta som Djurgården, Östermalmstorg, Gärdet och Karlaplan. Föreningen har en stor och välskött innergård med sittgrupper och en vacker fontän. Stabil förening med välordnad skötsel och ekonomi.

 

OBS!

Friköpt garageplats ingår i försäljningen och följer med lägenheten, ingen extra kostnad för garaget tillkommer. Stor plats med gott om svängrum och inga problem för stora bilar & SUV. Platsen går även att hyra ut efter ok från föreningens styrelse.
Brf Gumshornet. Föreningen består av 198 lägenheter med bostadsrätt samt 13 lokaler med hyresrätt. Mer information gällande ekonomin finns i årsredovisningen samt föreningens hemsida www.gumshornet.se.
Fastigheten bebyggdes 1930 och föreningen förvärvade denna 1984. Välskött förening som upplåter 199 lägenheter med bostadsrätt och 13 lokaler med hyresrätt. Kabel-TV och Internetanslutning finns i fastigheten via ComHem. Uppvärmning sker genom fjärrvärme. Föreningen accepterar ej juridisk person. Föreningen disponerar 118 garageplatser varav största delen disponeras av medlemmar i föreningen. En av dessa platser tillhör lägenheten. Inhängnat cykelstall på gården, mindre cykelförråd i garaget samt barnvagnsrum. Tre tvättstugor varav en med en större matt-tvättmaskin. Avgiften betalas kvartalsvis i förskott. Föreningen tar ut en överlåtelseavgift som betalas av köparen samt en pantsättningsavgift. Planerade renoveringar: Renovering eller byte av fönster, renovering av gårdsbjälklag över garage och takmålning. Eventuellt fasadmålning. Se föreningens hemsida, www.gumshornet.se för mer information om samtliga genomförda renoveringar i fastigheten.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg