Trevlig lägenhet om 2 RoK på sjätte våningen med balkong. I lägenheten finns diskmaskin och toppmatad tvättmaskin. Lägenheten är renoverad under år 2020.
* Balkong
* Diskmaskin
* Hällspis med varmluftsugn
* Kabel-tv via Telia
* Fiber via Telia
Månadshyra 8 749 kronor, i hyran ingår värme, vatten och kabel-tv. Observera att hyran avser 2023 års hyra.
Fastigheten
Fastigheten består av en L-formad byggnad som uppfördes år 1963 och som innefattar 111 lägenheter med balkong. Hiss finns i samtliga trapphus en halv trappa upp från entréplan. Belägen i området Ringstorp med närhet till centrala Helsingborg. I fastigheten finns fiber och kabel-tv via Telia.
Övriga utrymmen
Det finns cykelförråd, källarförråd, vindsförråd och tvättstuga. Sophus med sopsortering finns i separat hus i anslutning till parkeringsplatserna. 94 parkeringsplatser finns för uthyrning för 444 kr/månad med en årlig höjning på 2%. Till parkeringsplatserna är det separat kö.
Omgivning
På baksidan av fastigheten finns generösa grönytor med lekplats och grillplats.
Kommunikationer
Med buss tar det ca 10 minuter till centrum, med bil 5 minuter och med cykel ca 13 minuter. Helsingborg ligger vid Öresunds smalaste del och ger möjlighet för en åktur till den danska hamnstaden Helsingör.
Service
I fastighetens närområde finns en ICA Nära butik, skola samt idrottsplats.
Övrigt
Notera att om du redan är boende hos oss har du 3 månaders uppsägningstid på din nuvarande bostad.
SBF reserverar sig för tryckfel i beskrivningen och avvikelser från bilder och planritning