Lägenhet om två rum och kök. I vardagsrummet, sovrummet och hallen ligger det ekparkett på golvet och i köket är det linoleummatta. Badrummet har badkar och väggarna är kaklade upp till överkanten av dörrpartiet. Porttelefon. Möjlighet till bredband från flera leverantörer finns.
Lägenheten kommer att målas om i vardagsrummet, sovrummet och hallen.
Vi rekommenderar att sökande som är intresserade förbereder anställnings/arbetsgivarintyg där inkomst och anställningsform framgår.
Det behöver även finnas mejladress och telefonnummer till uppgiftslämnaren på både intyget. Intyget får vara max 2 månader gammalt.
Vi önskar även en skriftlig boendereferens eller mejladress och telefonnummer till ansvarig som lämnar boendereferens.
Det går även bra att skicka in sitt anställningsavtal tillsammans med de 3 senaste lönespecifikationerna. Intygen skickar man in till oss efter att man har varit på en visning.
Vi förbehåller oss rätten till ändringar i vårt inredningsprogram under löpande förvaltning. Standardavvikelser kan förekomma i lägenheter. Vi accepterar inga betalningsanmärkningar eller oreglerade skulder. Du hittar vår uthyrningspolicy på vår hemsida.
Reservation för eventuella felskrivningar i annonsen. Bilderna är exempelbilder.
Vi tar inte emot några ansökningar via varken telefon, mail eller personliga besök. Du kan inte påverka processen genom att kontakta oss. För att öka dina chanser se till så att din profil är uppdaterad och att dina kontaktuppgifter stämmer.
Hyran avser 2026 års hyresnivå
Beläget i hjärtat av Vasastaden mitt i Göteborg. Fastigheten är en mycket vacker K-märkt byggnad uppförd 1888 som varsamt renoverades i samarbete med länsantikvarie och riksantikvarie under 1990-talet. Tidstypiska detaljer och trapphus har bevarats med stor omsorg vilket präglar den genuina känslan i huset. Trevlig trädgård med charmigt gårdshus samt gångavstånd till City och mycket goda kommunikationer med buss och spårvagn.