Golv i sovrum kommer att ersättas med parkett, i kök kommer ny vinylmatta att läggas in och parkettgolvet i vardagsrummet kommer att slipas. I övrigt hyrs lägenheten ut i befintligt skick och vi vill informera om att vissa ytskikt, såsom väggar med äldre lagningar, kan förekomma och bedöms som normalt slitage. Hyran avser 2025 års hyresnivå, ny hyra gäller fr.o.m. 1/3 -26, 3,19%.
Hall
Färg väggar: vit
Golv: Parkettgolv
Förvaringsmöjligheter: ja
Kök
Utrustning: kyl/frys kombi, diskmaskin, keramikhäll, kolfilterfläkt.
Färg på köksinredning: vita luckor och mörk bänkskiva
Färg väggar: vit
Golv: Vinyl golv
Plats för matbord: ja
Vardagsrum
Färg väggar: vit
Golv: parkett
Sovrum 1
Färg väggar: vit
Golv: parkett
Badrum
Utrustning: badkar, tvättställ, badrumsskåp.
Väggar: kakel
Golv: klinkers
Övrigt
Säkerhetsdörr: ja
Förråd: I källaren
Tvättstuga: I källaren
I hyran ingår: Kabel-TV, värme
Charmiga Gamla Limhamn är en populär och omtyckt stadsdel i Malmös västra del. Här blandas villakvarter med låga flerbostadshus och radhus. Limhamn är uppbyggt kring ett levande centrum där all tänkbar service finns banker, mataffärer, bibliotek, polisstation, apotek, vårdcentral, kaféer och klädbutiker. Tack vare det stora utbudet upplevs Limhamn lätt som en egen småstad. Befolkningen i Gamla Limhamn är blandad med allt från barnfamiljer och unga människor till seniorer.
Som Limhamnsbo har du all nödvändig service, som butiker, skolor, banker, kaféer och restauranger, i närheten. Samtidigt är det inte särskilt långt till Malmös innerstad eller till stranden och en småbåtshamn.
Längs Linnégatan går även bussarna som ger goda kommunikationer till resten av Malmö. Du hittar servicebutik och pizzeria i kvarteren kring våra fastigheter. Här ligger även en grundskola, Geijerskolan, och övriga skolor i Limhamn ligger på ett kort avstånd.
Buss 4 går mellan Limhamn och Centralen, alternativt Bunkeflostrand/Klagshamn. Buss 34 går mellan Sibbarp och Värnhem, via Södervärn, och vidare mot Segevång. Med bil är det nära till Öresundsbron och E20 eller centrum. Det går även utmärkt att cykla till centrala Malmö - räkna med omkring 20 minuter.