Hyresbostaden har markerats som uthyrd av hyresvärden. Den blir kanske ledig igen om den valda hyresgästen tackar nej. Annars har vi fortfarande liknande hyresbostäder till dig.
Fin tvåa med balkong som renoveras innan inflyttningen.
Här finns möjlighet att få flytta in i en lägenhet som är helrenoverad till modern standard enligt Stenas Plusstandardkoncept!
I ovan bildspel visas EXEMPELbilder som är tagna i andra Plusstandardlägenheter. Avvikelser kan förekomma.
Se bifogad ritning om vad som ingår för just denna lägenhet.
I hyran ingår värme, (vatten) och kabel-tv. Avser 2025 års hyresnivå. Hyran är preliminär då den inte är färdigförhandlad med Hyresgästföreningen.
Under 2025 kommer det införas individuell mätning av vattenförbrukning vilket kommer innebära en förändring av hyran.
Lägenheten hyrs ut på ritning (då renovering är pågående).
Övrigt
För samtliga nya avtal måste bilaga skrivas på om rökfritt boende. Rökförbudet gäller den enskilda lägenheten, på balkong/uteplats samt i gemensamma utrymmen. Rökning får heller inte ske i nära anslutning till fastighetens entré.
Beskrivning
Fastigheten är belägen vid Schougens bro och Slussplan. Gång- eller cykelavstånd till centrum, Caroli City och centralstation. Närhet till hamn, Gustav Adolfs Torg, nöjes- och kulturliv samt affärs och restaurangstråk. Nära till allmänna kommunikationer. Inbyggd barnvänlig gård som är låst. Dagis och förskola finns i fastigheten och närhet till skola inom området. Hiss finns. Garage under fastigheten, i källaren.
Omgivning
Stadsdelen Centrum i Malmö består av många kända delområden som Gamla Staden med Gamla Väster, Slussen, Värnhem, Triangeln, Rörsjöstaden, Sorgenfri, Lugnet och Rådmansvången. Områdena har det gemensamt att de helt enkelt ligger kring centrum med närheten till stadens puls.
Västra hamnen ingår också i stadsdelen även om detta nybyggda område med Öresundskontakt skiljer sig i sin karaktär.
Kommunikation
Från fastigheten är det gångavstånd både till Malmö Centralstation och Värnhemstorget.
Service
Gångavstånd till ett stort utbud av restauranger och butiker, bland annat genom Entré och Caroli City.
Byggår
1988