Om man tackar ja till detta kontrakt behöver man, utöver hyran, betala en medlemsinsats på 5 000 kr per kontraktsinnehavare samt en upplåtelseinsats på 181 000 kronor. Hushållsel och varmvatten debiteras efter faktisk förbrukning. Läs gärna mer på vår hemsida om vad en kooperativ hyresrätt innebär.
I Kajstaden vid Öster Mälarstrand har vi byggt kvarteret Sjöodjuret. Kajstaden har ingredienser som Mälaren, småbåtshamn, caféer och strandpromenad. På gården som delas med en bostadsrättsförening finns möjlighet till odling, lek och även en gemensamhetslokal/övernattningslägenhet som kan nyttjas. Sjöodjuret är platsen för dig som vill bo vid vattnet men i stan.
Lägenheten har en trevlig planlösning. Köket är utrustat med kyl, frys, diskmaskin, spis, induktionshäll och mikrovågsugn. Vitvarorna är vita. Badrummet är helkaklade i vitt och grått samt utrustat med tvättmaskin och torktumlare. På väggen sitter en handdukstork och det är dusch. Det finns en extra wc som är helkaklat i vitt och grått. I övriga rum ligger ett vackert parkettgolv i ek.
Lägenheten har två inglasade balkonger. För bästa boendemiljö är det rökfritt i husen, på balkongerna/uteplatserna och den direkta omgivningen.