Välkommen till Ör – ett stillsamt och grönt område med en familjär känsla. Här bor du nära både Lötsjön och Råstasjön, perfekta platser för promenader, picknickar eller en stunds lugn vid vattnet. Kommunikationerna är smidiga med bussar eller kort gångväg till tunnelbanan i Hallonbergen.
Bostaden kommer delvis att renoveras och vara klar innan du som ny hyresgäst flyttar in. Du får fräscha, vita väggar i sovrum 4. Nyslipade parkettgolv i kök och sovrum 4. Nyslipade och sprutlackerade köksluckor i pärlgrå nyans.
För denna bostad erbjuds ingen fysisk visning. Du som får ett erbjudande kommer i stället att få ett mejl med bilder på en likvärdig bostaden. Bilderna ger dig en god känsla för hur bostaden kan se ut, så att du kan ta ställning till om den passar dina behov.
I den här bostaden gäller valfritt lägenhetsunderhåll, enligt vår överenskommelse med Hyresgästföreningen. Det innebär att du som hyresgäst ansvarar för ytskikt som väggar, golv och snickerier – och i gengäld har du en lägre grundhyra.
Vill du sätta din egen prägel på bostaden? Då kan du beställa tillval av oss, som till exempel nya golv eller tapetsering. Du kan också göra enklare åtgärder själv, så länge de utförs fackmannamässigt.
Du som flyttar från en annan hyresbostad har alltid en uppsägningstid, se efter i dina avtalsvillkor.