Lägenheten hyrs ut i befintligt skick. Lägenheten ska renoveras i samband med den stora renoveringen som pågår på området.
Renovering för detta hus startar preliminärt i februari 2027. När fastigheten renoveras får man flytta till en tillfällig lägenhet. Detta hjälper Marks Bostad till att ordna. Eventuellt kan den tillfälliga lägenheten ligga på andra våning.
När du flyttar tillbaka till din nyrenoverade lägenhet kommer hyran att höjas med **tillvalet 83 kr för tvättmaskinsförberedelse.**
Väggarna i lägenheten blir vitmålade.
För de standardhöjande åtgärderna kommer Marks Bostads AB att begära en hyreshöjning med **1446 kr/månad i grundhyra i 2026 års hyresnivå.** För att inte hela höjningen ska komma på en gång lämnar vi en hyresrabatt under de första åren. Den innebär att du får en höjning på 350 kr/månad när du flyttar tillbaka och sedan en succesiv höjning med 350 kr var sjätte månad tills du är uppe i den totala höjningen för lägenheten.
På området Sigårdsgatan och Nilsagårdsgatan finns 350 lägenheter fördelat på ettor, tvåor, treor och fyror. Här finns både enplans- och tvåplanshus. Nästan alla lägenheter har uteplats eller balkong. Här finns både lekplats och hundrastplats samt stora grönområden. Nära till affärer, förskola och skola.