1. Start
  2. Till Salu (hus etc)
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1848145
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Till salu: Lägenhet, 2:a på 74 m², Stockholm


Välkomnande hall med rogivande färgsättning och ljusinsläpp från glasparti mot köket. Plats för avhängning samt inbyggd garderob. Inre hall med 3 garderober ger mycket bra förvaringsmöjligheter.
Generöst vardagsrum med otroligt vackra sekelskiftesdetaljer såsom fiskbensparkett, två spröjsade fönster mot gatan och detaljrik takrosett. Grå målade väggar och praktisk platsbyggd bokhylla.
Mycket rymligt och smakfullt renoverat kök med stor matplats och utgång till balkong mot gården. Vit köksinredning från Kvick samt marmor ovanför vit bänkskiva. Kyl/frys (Siemens), ugn (Siemens), diskmaskin (Siemens), gasspis (Smeg) samt fläkt (Siemens). Grå väggar och vita målade plankgolv. I matsalsdelen finns platsbyggd soffa, med förvaring, vilket ger plats för många gäster. Möjlighet finns att dela av detta rum för att enkelt skapa ytterligare ett sovrum.
Rofyllt sovrum med vackert burspråk och takrosett. Väggar målade i offwhite samt platsbyggd garderobsvägg. På golvet ligger idag en grå heltäckningsmatta. Denna ingår ej i köpet. Under heltäckningsmattan ligger fiskbensparkett.
Stilrent badrum med grå klinker på uppvärmt golv samt grå kakel på väggarna. Vägghängd wc, dusch med glasväggar, handfat i corian samt vit kommod under. Stor infälld spegel med infällda lampor samt spotligthts i taket. Tvättmaskin (Electrolux).

Lägenhetsinnehavaren disponerar 2 källarförråd (varav ett mindre) samt ett vindsförråd.
Förening
Brf Knonkvarnen 14 förvärvade fastigheten 1986 och består av 29 lägenheter belägna på Nybergsgatan 3 och 5 samt på Artillerigatan 46. Föreningen hyr också ut en del av källaren till ett företag samt äger garage under huset med 10 garageplatser (kostar 3100: -/mån). Föreningen har mycket god ekonomi, är skulfri och tar inte ut någon månadsavgift från medlemmarna.
Till medlemmarnas förforgande finns tvättstuga, cykelförvaring i garaget samt grovsoprum.
Besök gärna föreningens informativa hemsida på http: //www.kronkvarnen14.se/

Renoveringar:

1975 Stambyte och renovering av samtliga kök och badrum
1994 Ommålning av samtliga fönster
1996 Fasadrenovering gata Nybergsgatan
2000 Ny elservis 3-fas Nybergsgatan samt nya elmätare
2002 Renovering av samtliga trapphus
2003 Renovering och stensättning av innergården
2004 Renovering av tvättstuga - nya maskiner från Wascator
2005 Byte värmeväxlare och styrutrustning
2009 Ommålning av de flesta fönster utvändigt (alla utom de mot Artillerigatan)
2012 Trapphus omålade Nybergsgatan 3-5
2014 Byte till säkerhetsdörrar i samtliga lägenheter
2015 Installation av bergvärmeanläggning

Bedömda framtida renoveringsbehov inom 10 år är injustering av värmesystem-byte av radiatorventiler. Bedömningen är att dessa åtgärder inte kommer att innebära några väsentliga kostnader för föreningen utan kan finansieras med föreningens kapital.

Ladda hem dokument och besök webbsidor

Energideklaration.pdf

Årsredovisning 2015.pdf

Brf kronkvarnen 14 stadgar .pdf

Sök garageplats

2 rums lägenhet i Stockholm

Till salu: Lägenhet, 2:a på 74 m², Stockholm

STOCKHOLM

Till salu, Lägenhet, 8 450 000 kr , 74


Välkomnande hall med rogivande färgsättning och ljusinsläpp från glasparti mot köket. Plats för avhängning samt inbyggd garderob. Inre hall med 3 garderober ger mycket bra förvaringsmöjligheter.
Generöst vardagsrum med otroligt vackra sekelskiftesdetaljer såsom fiskbensparkett, två spröjsade fönster mot gatan och detaljrik takrosett. Grå målade väggar och praktisk platsbyggd bokhylla.
Mycket rymligt och smakfullt renoverat kök med stor matplats och utgång till balkong mot gården. Vit köksinredning från Kvick samt marmor ovanför vit bänkskiva. Kyl/frys (Siemens), ugn (Siemens), diskmaskin (Siemens), gasspis (Smeg) samt fläkt (Siemens). Grå väggar och vita målade plankgolv. I matsalsdelen finns platsbyggd soffa, med förvaring, vilket ger plats för många gäster. Möjlighet finns att dela av detta rum för att enkelt skapa ytterligare ett sovrum.
Rofyllt sovrum med vackert burspråk och takrosett. Väggar målade i offwhite samt platsbyggd garderobsvägg. På golvet ligger idag en grå heltäckningsmatta. Denna ingår ej i köpet. Under heltäckningsmattan ligger fiskbensparkett.
Stilrent badrum med grå klinker på uppvärmt golv samt grå kakel på väggarna. Vägghängd wc, dusch med glasväggar, handfat i corian samt vit kommod under. Stor infälld spegel med infällda lampor samt spotligthts i taket. Tvättmaskin (Electrolux).

Lägenhetsinnehavaren disponerar 2 källarförråd (varav ett mindre) samt ett vindsförråd.
Förening
Brf Knonkvarnen 14 förvärvade fastigheten 1986 och består av 29 lägenheter belägna på Nybergsgatan 3 och 5 samt på Artillerigatan 46. Föreningen hyr också ut en del av källaren till ett företag samt äger garage under huset med 10 garageplatser (kostar 3100: -/mån). Föreningen har mycket god ekonomi, är skulfri och tar inte ut någon månadsavgift från medlemmarna.
Till medlemmarnas förforgande finns tvättstuga, cykelförvaring i garaget samt grovsoprum.
Besök gärna föreningens informativa hemsida på http: //www.kronkvarnen14.se/

Renoveringar:

1975 Stambyte och renovering av samtliga kök och badrum
1994 Ommålning av samtliga fönster
1996 Fasadrenovering gata Nybergsgatan
2000 Ny elservis 3-fas Nybergsgatan samt nya elmätare
2002 Renovering av samtliga trapphus
2003 Renovering och stensättning av innergården
2004 Renovering av tvättstuga - nya maskiner från Wascator
2005 Byte värmeväxlare och styrutrustning
2009 Ommålning av de flesta fönster utvändigt (alla utom de mot Artillerigatan)
2012 Trapphus omålade Nybergsgatan 3-5
2014 Byte till säkerhetsdörrar i samtliga lägenheter
2015 Installation av bergvärmeanläggning

Bedömda framtida renoveringsbehov inom 10 år är injustering av värmesystem-byte av radiatorventiler. Bedömningen är att dessa åtgärder inte kommer att innebära några väsentliga kostnader för föreningen utan kan finansieras med föreningens kapital.

Ladda hem dokument och besök webbsidor

Energideklaration.pdf

Årsredovisning 2015.pdf

Brf kronkvarnen 14 stadgar .pdf

Sök garageplats

Detaljer

  • Balkong/uteplats

    Ja   Ja
  • Hiss

    Nej   Nej

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg