1. Start
 2. Bostadsrätter
 3. Stockholms län
 4. Stockholm
 5. A1848590
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 38 m², Stockholm



Invid Karlaplan finns denna ljusa och mycket trevliga minitvåa med optimal planlösning och balkong i bästa sydvästläge. Lättmöblerat vardagsrum med stort fönsterparti och utgång till den insynsskyddade balkongen med sol hela dagen och utsikt mot Fältöverstens gröna och lugna innergård. Öppen planlösning mellan vardagsrum och det snyggt renoverade köket med vita högblanka skåpsluckor, all maskinell utrustning samt vinkyl. Bra sovrum med fönster i vinkel. Generöst kaklat badrum med dusch, klinkers, golvvärme och spotlights. Utmärkt förvaring i stor inredd klädkammare. 

Till lägenheten hör även ett separat förråd, lättillgängligt beläget på samma våningsplan. Hiss direkt ner till Q-Park garage, plats i mån av tillgång.

Mycket goda kommunikationer med t-bana Karlaplan, samt flertalet busslinjer alldeles utanför porten.

 
Brf Fältöversten är en äkta förening, som förvärvade fastigheten Fältöversten 8 år 2008. Föreningen består av 5 flerbostadshus (Valhallavägen 146-152 och Karlaplan 15-21) med totalt 538 lägenheter varav ca 49 är hyresrätter, samt 1 lokal med hyresrätt. 

Kabel-tv och bredband via Com Hem samt fibernät från Telia finns indraget i fastigheten. Från juli 2016 ingår bredband, telefoni och TV från Telia i månadsavgiften. 

Brf Fältöversten har mycket god ekonomi och låga avgifter. Inga planerade avgiftsförändringar. Juridisk person godkänns ej.

Gemensam tvättstuga  finns vid uppgång Valhallavägen 148A, med hiss direkt ner. 

Medlemmarna disponerar mycket trevliga och grönskande innergårdar med utomhusmöbler, lekplatser m m. Cykelställ på gården samt barnvagnsrum i de flesta portar. Soprum med källsortering samt grovsoprum i källaren. I Fältöversten finns möjlighet att hyra garageplats via Q-Park, omfattande 290 platser. 
Mer information om föreningen och fastigheten finns på föreningens hemsida www.brf-faltoversten.se. 
 

 

 
Fastighet med mycket attraktivt läge mellan Valhallavägen och Karlaplan med närhet till Djurgården, Tessinparken och Gärdet. I Fältöversten finns all tänkbar service såsom mataffärer, restauranger, apotek m m. Goda kommunikationer med flertalet busslinjer samt t-bana Karlaplan.

Renoveringar under senare år:

2014-16 - Renovering samt isolering av samtliga yttertak

2013 - Utbyte av rulltrappor mot Valhallavägen

2013 - Renovering fönsterkarmar och ommålning av fönster/balkonger sydsidan 

2013 - Nya tätningslister samtliga fönster 

2013 - Nya kodlås samtliga portar

2013 - Stamspolning

2012 - Utbyte av rulltrappor mot Karlaplan 

2010/2011 - Yttre skalskydd med tillhörande låstaggsystem 

2010/2011 - Nya frånluftsfläktar 

2008 - Högtrycksspolning av stammarna

2006 - Bjälklagets tätskikt ersattes med nytt

2003-2006 - Samtliga 29 hissar renoverades 
 

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 38 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 3 400 000 kr , 38



Invid Karlaplan finns denna ljusa och mycket trevliga minitvåa med optimal planlösning och balkong i bästa sydvästläge. Lättmöblerat vardagsrum med stort fönsterparti och utgång till den insynsskyddade balkongen med sol hela dagen och utsikt mot Fältöverstens gröna och lugna innergård. Öppen planlösning mellan vardagsrum och det snyggt renoverade köket med vita högblanka skåpsluckor, all maskinell utrustning samt vinkyl. Bra sovrum med fönster i vinkel. Generöst kaklat badrum med dusch, klinkers, golvvärme och spotlights. Utmärkt förvaring i stor inredd klädkammare. 

Till lägenheten hör även ett separat förråd, lättillgängligt beläget på samma våningsplan. Hiss direkt ner till Q-Park garage, plats i mån av tillgång.

Mycket goda kommunikationer med t-bana Karlaplan, samt flertalet busslinjer alldeles utanför porten.

 
Brf Fältöversten är en äkta förening, som förvärvade fastigheten Fältöversten 8 år 2008. Föreningen består av 5 flerbostadshus (Valhallavägen 146-152 och Karlaplan 15-21) med totalt 538 lägenheter varav ca 49 är hyresrätter, samt 1 lokal med hyresrätt. 

Kabel-tv och bredband via Com Hem samt fibernät från Telia finns indraget i fastigheten. Från juli 2016 ingår bredband, telefoni och TV från Telia i månadsavgiften. 

Brf Fältöversten har mycket god ekonomi och låga avgifter. Inga planerade avgiftsförändringar. Juridisk person godkänns ej.

Gemensam tvättstuga  finns vid uppgång Valhallavägen 148A, med hiss direkt ner. 

Medlemmarna disponerar mycket trevliga och grönskande innergårdar med utomhusmöbler, lekplatser m m. Cykelställ på gården samt barnvagnsrum i de flesta portar. Soprum med källsortering samt grovsoprum i källaren. I Fältöversten finns möjlighet att hyra garageplats via Q-Park, omfattande 290 platser. 
Mer information om föreningen och fastigheten finns på föreningens hemsida www.brf-faltoversten.se. 
 

 

 
Fastighet med mycket attraktivt läge mellan Valhallavägen och Karlaplan med närhet till Djurgården, Tessinparken och Gärdet. I Fältöversten finns all tänkbar service såsom mataffärer, restauranger, apotek m m. Goda kommunikationer med flertalet busslinjer samt t-bana Karlaplan.

Renoveringar under senare år:

2014-16 - Renovering samt isolering av samtliga yttertak

2013 - Utbyte av rulltrappor mot Valhallavägen

2013 - Renovering fönsterkarmar och ommålning av fönster/balkonger sydsidan 

2013 - Nya tätningslister samtliga fönster 

2013 - Nya kodlås samtliga portar

2013 - Stamspolning

2012 - Utbyte av rulltrappor mot Karlaplan 

2010/2011 - Yttre skalskydd med tillhörande låstaggsystem 

2010/2011 - Nya frånluftsfläktar 

2008 - Högtrycksspolning av stammarna

2006 - Bjälklagets tätskikt ersattes med nytt

2003-2006 - Samtliga 29 hissar renoverades 
 

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

 • Namn:

  Henriette Gerson
 • Telefon:

  08-667 00 20
 • Länk:

  Visas här!

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg