1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Västra Götalands län
  4. Göteborg
  5. A1846023
 
KARTA
3 rums lägenhet i Göteborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 98 m², Göteborg


Linnéstaden, Linnégatan 60
Välplanerad 3,5:a på Linnégatans solsida! Med stora sociala utrymmen och smakfullt utförda renoveringar med en stor portion personlighet. Stort sällskapskök i mjuk färgsättning, intakt 1920-tals känsla med bevarade listverk, strama stuckaturer, enorma fönsterpartier med originalglas och serveringsskåp. En av Göteborgs största och mest populära innergårdar. Hiss!

fakta

Pris5 975 000:–Antal rum3.5 rum och kökAvgift4 286:–Boarea98 KvmAndel8.68%Våning3/6

LÄGENHETSBESKRIVNINGParadgata från norr till söder med Järntorgets puls och kommunikation till övriga delar av Göteborg, längs restaurangkantad estrad, upp till Slottsskogens gröna lunga med rekreation för hela Staden. I Linné finner man allt en stadsbo kan önska sig. Allt från trendiga boutiker, sköna caféer, fyllda restauranger till lokala kvarterspubar vars utbud av lokala mikrobrygder uppfyller även den mest kräsne ölconnoisseurs önskemål. I Linné kan man inte bara bo och leva, utan njuta av livets goda.
Hall
Stor öppen hall med separat ”kapprum” Rakt fram övergår hallen i en bevarad serveringsgång med platsbyggda originalskåp och två inbyggda garderober med gott om förvaringsmöjligheter.

Golv: Stavparkett i original
Väggar: Målade

Kök
Köket renoverades omsorgsfullt med stilfull enkelhet under 2016. Det nya köket specialanpassades med fullhöjdsskåp ända upp till tak, en extra djup bänkskiva i Carrara marmor för större och bättre arbetsyta. I samband med renoveringen drog alls el om i köket och alla maskiner är nya från renoveringen. Ett stort vackert fönsterparti i soligt västerläge vätter ut mot Linnégatan.

Golv: Ekparkett i original
Väggar: Målade (Farrow & Ball´s 274 ammonite)

Vardagsrum
Ett enormt fönsterparti med bevarade originalglas, en generös takhöjd och bevarade originaldetaljer ger ett rum med skön atmosfär. Bevarade originalskjutdörrar separerar vardagsrum från kök. Väggarna målades om under 2016.
Golv: Ekparkett i original
Väggar: Målade (Farrow & Ball´s 201 shaded white)

Arbetsrum
Arbetsrummet delades av under 2016 med en smidd glasvägg. Ett praktiskt extrarum som idag används som arbetsrum. Öppen spis (ej i bruk) och väggarna målades under 2016.
Golv: Ekparkett i original
Väggar: Målade ( Farrow & Ball´s 201 shaded white)

Sovrum No1
Med lugnt läge mot innergården finns lägenhetens båda sovrum. Det stora sovrummet har bevarat kallskafferi som idag används som garderob. Under 2016 målade man om väggarna samt tog fram och slipade trägolvet.
Golv: Brädgolv (Original)
Väggar: Målade ( Farrow & Ball´s Pigeon 25)

Sovrum No2
Lägenhetens andra sovrum ligger även det med ett lugnt läge mot innergården. Stor vacker dubbeldörr i glas leder ut till balkongen. Under 2016 målade man om väggarna samt tog fram och slipade trägolvet.
Golv: Brädgolv (original)
Väggar: Målade (2001 Farrow & Ball´s strong white)

Badrum
Renoverat 2013 tidlösa färg och materialval, rymlig duschhörna med vikbara glasväggar. WC, Handfat med kommod och översittande spegel samt tvättmaskin.
Golv: Ljusgrå klinker
Väggar: Vitt kakel

SAMMANFATTNING AV BRF KOMMENDANTSÄNGEN
ALLMÄNT
Fastigheten på Linnégatan 60 som idag ägs av Brf Kommendantsängen uppfördes 1927. Arkitekt var Karl M. Bengtson (1878-1935) som även ritade bland annat Lorensbergsteatern, Göteborgs Sjöfartsmuseum och Engelska radhusen i Änggården m fl. Föreningen förvärvade fastigheten Kommendantsängen 4:11 år 2002 och upplåter 12 lägenheter med bostadsrätt (10 likvärdiga treor samt 2 nyare vindslägenheter) samt 2 attraktiva lokaler med hyresrätt där det idag huserar en Grekisk deli och en frisörsalong, som tillsammans genererar hyresintäkter.
Byggnadens totalyta är enligt taxeringsbeskedet 1 239 kvm, varav 1 106 kvm utgör lägenhetsyta och 133 kvm utgör lokalyta. Fastigheten består av ett flerbostadshus med adress Linnégatan 60.

FÖRVALTNING
För den ekonomiska förvaltningen tar föreningen hjälp av SBC medan den tekniska förvaltningen sköts i egen regi.

TOMTRÄTT
Föreningen äger sin mark och kommer därigenom ej att påverkas av eventuellt höjda tomträttsavgälder.

FÖRSÄKRING
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad via Länsförsäkringar. Ansvarsförsäkring ingår för styrelsen.

TRAPPSTÄDNING
Är lagt på entreprenad och således inget som de boende själva utför.

TV/INTERNET-ANSLUTNING
Grundutbudet från Comhem ingår i avgiften. Önskas digital-TV/ utökat utbud regleras detta av enskilda gentemot leverantören. Bredband finns att tillgå via ComHem.

PARKERING
Föreningen har inga egna parkeringsplatser men i området gäller boendeparkering via Göteborgs stad. Kostnad ca 600 sek/månad.

INNERGÅRD
Föreningen är medlem i samfällighetsföreningen Linnégatan 52-56 och Karl XII som tillsammans förvaltar innergården. Här finns gräsmatta, diverse planteringar, tvättstuga, lekplats, dagis, fastighetsexpedition, diverse utemöber, cykelställ och soprum med källsortering.

GEMENSAMMA UTRYMMEN
Till medlemmarnas förfogande finns det på gården gemensam tvättstuga, cykelställ och soprum.

JURIDISK PERSON
Varje enskilt fall prövas separat av styrelsen.

ANDRAHANDSUTHYRNING
Varje ansökan behandlas separat av styrelsen. Uthyrning skall ansökas skriftligen hos styrelsen och beviljas ett år i taget.

EKONOMI
Föreningens ekonomi anses vara mycket god och stabil. De långfristiga skulderna för bokslutet 2015 uppgår till ca 5,7 msek (medan taxeringsvärdet är ca 22 msek) vilket motsvarar en belåning om ca 5 194 kr skuld/kvm bostadsyta som kan jämföras med att snittet i Göteborg ligger på ca 6 000 kr skuld/kvm bostadsyta. Föreningens hyreslokaler bidrar med ca 34 procent av den totala årsomsättningen. För att ta höjd för kommande underhåll höjdes avgifterna under 2015 med 10 % efter att ha legat oförändrade sedan 2004. För att bekosta stora delar av fasadrenoveringen som landade på ca 1,9 msek har medlemmarna gjort ett kapitaltillskott motsvarande ca 100 000 sek per lägenhet. Inga planerade avgiftsjusteringar i dagsläget. Säljaren betalar överlåtelseavgift om 1 108 sek och köparen betalar eventuell pantsättningsavgift om 443 sek/lån.

RENOVERINGAR
Fastigheten anses vara i ett ovanligt fint skick med nästan all originalkaraktär bevarad både interiört och exteriört. Detta gäller även det vackra trapphuset som försetts med en modern hiss i tidstypisk stil. Föreningen följer en underhållsplan som sträcker sig mellan åren 2015 och 2044. Fastigheten har renoverats löpande sedan bebyggelsen 1927, bland de mer omfattande kan nämnas:
2016 Omfattande renovering av fasaden mot gatan där man bl.a. fogat om fasaden och bytt ut en hel del tegel, bytt stuprör samt målat om samtliga fönster. Man har även utfört underhåll på gårdsfasaden, målat takplåt, byggt en infälld takterrass (bekostad av lägenhetsinnehavaren) och spolat avloppsstammarna
2015 Målning & reparation av fönster och balkongdörrar mot gård. Reparation av hiss
2013 Renovering av hiss med tillhörande maskinrum och sättningskontroll
2010 Översyn av värmesystem plus byte av ventiler. Cirkulationspump bytt. Automatisk dörröppnare installerad på entrédörren
2009 Renovering av fastighetens originalfönster (byte av de ursprungliga innerglasen mot nya moderna lågemissionsglas. Ingreppet har haft positiv påverkan på energideklaration och stänger samtidigt effektivt ute eventuellt trafikbrus)
2008 OVK-besiktning
2007 Stamrenovering genom relining
2006 Ny elservis inklusive stigare installerad
2004-2005 Balkongbyggnation mot gården (finansierades genom ett kapitaltillskott från respektive lägenhetsinnehavare)
2004 Målning av yttertak
1993 Partiell grundförstärkning (mot gatan) med plintar till fast berg. Hissbyte och ombyggnad av råvind till lägenheter
1970-80 Tilläggsisolering och putsning av gårdsfasad

KOMMANDE RENOVERINGAR
Framöver planeras en OVK-besiktning, rensning av ventilationskanaler samt tätning av vissa rökkanaler till skorstenen. Man kommer också att återställa buskar och planteringar som skadades av ställningarna.

Grundfakta
Pris5 975 000:–Antal rum3.5 rum och kökBoarea98 KvmVåning3/6Driftkostnader4 800kr/årFöreningKommendantsängen Avgift/månad4 286:–Ingår i avgiftenVärme, V/A och Kabel-TVBalkongBalkongFörvaringsrumKällarförrådHissJaEnergideklarationUtförd Energiprestanda119 kWh/Kvm och år Andel8.68%Lgh.nr00005 Lgh.nr. LMV1301

Byggnad m.m
Byggnadsår1927 Fönster2-glasUppvärmningFjärrvärmeVentilationSjälvdragTv- InternetutbudComhem

Driftkostnader

El3 600kr/årFörsäkring1 200kr/år
Total driftkostnad

4 800kr/år

Entrance Fastighetsmäklari

3 rums lägenhet i Göteborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 98 m², Göteborg

GÖTEBORG

Bostadsrätt, Lägenhet, 5 975 000 kr 4 286 kr , 98


Linnéstaden, Linnégatan 60
Välplanerad 3,5:a på Linnégatans solsida! Med stora sociala utrymmen och smakfullt utförda renoveringar med en stor portion personlighet. Stort sällskapskök i mjuk färgsättning, intakt 1920-tals känsla med bevarade listverk, strama stuckaturer, enorma fönsterpartier med originalglas och serveringsskåp. En av Göteborgs största och mest populära innergårdar. Hiss!

fakta

Pris5 975 000:–Antal rum3.5 rum och kökAvgift4 286:–Boarea98 KvmAndel8.68%Våning3/6

LÄGENHETSBESKRIVNINGParadgata från norr till söder med Järntorgets puls och kommunikation till övriga delar av Göteborg, längs restaurangkantad estrad, upp till Slottsskogens gröna lunga med rekreation för hela Staden. I Linné finner man allt en stadsbo kan önska sig. Allt från trendiga boutiker, sköna caféer, fyllda restauranger till lokala kvarterspubar vars utbud av lokala mikrobrygder uppfyller även den mest kräsne ölconnoisseurs önskemål. I Linné kan man inte bara bo och leva, utan njuta av livets goda.
Hall
Stor öppen hall med separat ”kapprum” Rakt fram övergår hallen i en bevarad serveringsgång med platsbyggda originalskåp och två inbyggda garderober med gott om förvaringsmöjligheter.

Golv: Stavparkett i original
Väggar: Målade

Kök
Köket renoverades omsorgsfullt med stilfull enkelhet under 2016. Det nya köket specialanpassades med fullhöjdsskåp ända upp till tak, en extra djup bänkskiva i Carrara marmor för större och bättre arbetsyta. I samband med renoveringen drog alls el om i köket och alla maskiner är nya från renoveringen. Ett stort vackert fönsterparti i soligt västerläge vätter ut mot Linnégatan.

Golv: Ekparkett i original
Väggar: Målade (Farrow & Ball´s 274 ammonite)

Vardagsrum
Ett enormt fönsterparti med bevarade originalglas, en generös takhöjd och bevarade originaldetaljer ger ett rum med skön atmosfär. Bevarade originalskjutdörrar separerar vardagsrum från kök. Väggarna målades om under 2016.
Golv: Ekparkett i original
Väggar: Målade (Farrow & Ball´s 201 shaded white)

Arbetsrum
Arbetsrummet delades av under 2016 med en smidd glasvägg. Ett praktiskt extrarum som idag används som arbetsrum. Öppen spis (ej i bruk) och väggarna målades under 2016.
Golv: Ekparkett i original
Väggar: Målade ( Farrow & Ball´s 201 shaded white)

Sovrum No1
Med lugnt läge mot innergården finns lägenhetens båda sovrum. Det stora sovrummet har bevarat kallskafferi som idag används som garderob. Under 2016 målade man om väggarna samt tog fram och slipade trägolvet.
Golv: Brädgolv (Original)
Väggar: Målade ( Farrow & Ball´s Pigeon 25)

Sovrum No2
Lägenhetens andra sovrum ligger även det med ett lugnt läge mot innergården. Stor vacker dubbeldörr i glas leder ut till balkongen. Under 2016 målade man om väggarna samt tog fram och slipade trägolvet.
Golv: Brädgolv (original)
Väggar: Målade (2001 Farrow & Ball´s strong white)

Badrum
Renoverat 2013 tidlösa färg och materialval, rymlig duschhörna med vikbara glasväggar. WC, Handfat med kommod och översittande spegel samt tvättmaskin.
Golv: Ljusgrå klinker
Väggar: Vitt kakel

SAMMANFATTNING AV BRF KOMMENDANTSÄNGEN
ALLMÄNT
Fastigheten på Linnégatan 60 som idag ägs av Brf Kommendantsängen uppfördes 1927. Arkitekt var Karl M. Bengtson (1878-1935) som även ritade bland annat Lorensbergsteatern, Göteborgs Sjöfartsmuseum och Engelska radhusen i Änggården m fl. Föreningen förvärvade fastigheten Kommendantsängen 4:11 år 2002 och upplåter 12 lägenheter med bostadsrätt (10 likvärdiga treor samt 2 nyare vindslägenheter) samt 2 attraktiva lokaler med hyresrätt där det idag huserar en Grekisk deli och en frisörsalong, som tillsammans genererar hyresintäkter.
Byggnadens totalyta är enligt taxeringsbeskedet 1 239 kvm, varav 1 106 kvm utgör lägenhetsyta och 133 kvm utgör lokalyta. Fastigheten består av ett flerbostadshus med adress Linnégatan 60.

FÖRVALTNING
För den ekonomiska förvaltningen tar föreningen hjälp av SBC medan den tekniska förvaltningen sköts i egen regi.

TOMTRÄTT
Föreningen äger sin mark och kommer därigenom ej att påverkas av eventuellt höjda tomträttsavgälder.

FÖRSÄKRING
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad via Länsförsäkringar. Ansvarsförsäkring ingår för styrelsen.

TRAPPSTÄDNING
Är lagt på entreprenad och således inget som de boende själva utför.

TV/INTERNET-ANSLUTNING
Grundutbudet från Comhem ingår i avgiften. Önskas digital-TV/ utökat utbud regleras detta av enskilda gentemot leverantören. Bredband finns att tillgå via ComHem.

PARKERING
Föreningen har inga egna parkeringsplatser men i området gäller boendeparkering via Göteborgs stad. Kostnad ca 600 sek/månad.

INNERGÅRD
Föreningen är medlem i samfällighetsföreningen Linnégatan 52-56 och Karl XII som tillsammans förvaltar innergården. Här finns gräsmatta, diverse planteringar, tvättstuga, lekplats, dagis, fastighetsexpedition, diverse utemöber, cykelställ och soprum med källsortering.

GEMENSAMMA UTRYMMEN
Till medlemmarnas förfogande finns det på gården gemensam tvättstuga, cykelställ och soprum.

JURIDISK PERSON
Varje enskilt fall prövas separat av styrelsen.

ANDRAHANDSUTHYRNING
Varje ansökan behandlas separat av styrelsen. Uthyrning skall ansökas skriftligen hos styrelsen och beviljas ett år i taget.

EKONOMI
Föreningens ekonomi anses vara mycket god och stabil. De långfristiga skulderna för bokslutet 2015 uppgår till ca 5,7 msek (medan taxeringsvärdet är ca 22 msek) vilket motsvarar en belåning om ca 5 194 kr skuld/kvm bostadsyta som kan jämföras med att snittet i Göteborg ligger på ca 6 000 kr skuld/kvm bostadsyta. Föreningens hyreslokaler bidrar med ca 34 procent av den totala årsomsättningen. För att ta höjd för kommande underhåll höjdes avgifterna under 2015 med 10 % efter att ha legat oförändrade sedan 2004. För att bekosta stora delar av fasadrenoveringen som landade på ca 1,9 msek har medlemmarna gjort ett kapitaltillskott motsvarande ca 100 000 sek per lägenhet. Inga planerade avgiftsjusteringar i dagsläget. Säljaren betalar överlåtelseavgift om 1 108 sek och köparen betalar eventuell pantsättningsavgift om 443 sek/lån.

RENOVERINGAR
Fastigheten anses vara i ett ovanligt fint skick med nästan all originalkaraktär bevarad både interiört och exteriört. Detta gäller även det vackra trapphuset som försetts med en modern hiss i tidstypisk stil. Föreningen följer en underhållsplan som sträcker sig mellan åren 2015 och 2044. Fastigheten har renoverats löpande sedan bebyggelsen 1927, bland de mer omfattande kan nämnas:
2016 Omfattande renovering av fasaden mot gatan där man bl.a. fogat om fasaden och bytt ut en hel del tegel, bytt stuprör samt målat om samtliga fönster. Man har även utfört underhåll på gårdsfasaden, målat takplåt, byggt en infälld takterrass (bekostad av lägenhetsinnehavaren) och spolat avloppsstammarna
2015 Målning & reparation av fönster och balkongdörrar mot gård. Reparation av hiss
2013 Renovering av hiss med tillhörande maskinrum och sättningskontroll
2010 Översyn av värmesystem plus byte av ventiler. Cirkulationspump bytt. Automatisk dörröppnare installerad på entrédörren
2009 Renovering av fastighetens originalfönster (byte av de ursprungliga innerglasen mot nya moderna lågemissionsglas. Ingreppet har haft positiv påverkan på energideklaration och stänger samtidigt effektivt ute eventuellt trafikbrus)
2008 OVK-besiktning
2007 Stamrenovering genom relining
2006 Ny elservis inklusive stigare installerad
2004-2005 Balkongbyggnation mot gården (finansierades genom ett kapitaltillskott från respektive lägenhetsinnehavare)
2004 Målning av yttertak
1993 Partiell grundförstärkning (mot gatan) med plintar till fast berg. Hissbyte och ombyggnad av råvind till lägenheter
1970-80 Tilläggsisolering och putsning av gårdsfasad

KOMMANDE RENOVERINGAR
Framöver planeras en OVK-besiktning, rensning av ventilationskanaler samt tätning av vissa rökkanaler till skorstenen. Man kommer också att återställa buskar och planteringar som skadades av ställningarna.

Grundfakta
Pris5 975 000:–Antal rum3.5 rum och kökBoarea98 KvmVåning3/6Driftkostnader4 800kr/årFöreningKommendantsängen Avgift/månad4 286:–Ingår i avgiftenVärme, V/A och Kabel-TVBalkongBalkongFörvaringsrumKällarförrådHissJaEnergideklarationUtförd Energiprestanda119 kWh/Kvm och år Andel8.68%Lgh.nr00005 Lgh.nr. LMV1301

Byggnad m.m
Byggnadsår1927 Fönster2-glasUppvärmningFjärrvärmeVentilationSjälvdragTv- InternetutbudComhem

Driftkostnader

El3 600kr/årFörsäkring1 200kr/år
Total driftkostnad

4 800kr/år

Entrance Fastighetsmäklari

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Göteborg

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg