1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1838751
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 56 m², Stockholm


Beskrivning:
Välkomna till denna charmiga pärla om ca 56 kvm med balkong i bästa söderläge. Lägenheten bjuder på bevarade originaldetaljer, nyrenoverade ytskikt och en planlösning utöver det vanliga. Här bor ni med allt ni önskar precis runt knuten; kommunikationer, service och sköna naturområden.

Lägenheten presenterar en rakt igenom hög standard med nymålade ytskikt, fina trägolv och charmiga detaljer. Det luftiga vardagsrummet bjuder på fantastiskt ljusinsläpp med gott om plats för en ordentlig soffgrupp, soffbord, TV-bänk och även plats för mer förvaring om så önskas. Här finner ni även utgång till den mysiga balkongen som vetter mot föreningens stora lummiga innergård. Balkongen, utrustad med fin trätrall och en platsbyggd sittbänk, fungerar även som ett extra rum sommartid där morgonkaffet likväl som middagar kan avnjutas. I lägenhetens hjärta, det stora köket, ger de två fönstren rummet ett härligt ljusinsläpp som speglas i det vitmålade furugolvet och de ljusmålade väggarna. Kökets rymliga ytor ger möjlighet till stora middagar med plats för köksbord för cirka 8-10 personer. Det smakfulla och moderna köket erbjuder gott om förvaring och bra arbetsytor. Här finns bekvämligheter så som diskmaskin men även charmiga detaljer så som ett kylskåp klätt i Josef Frank-tapeten Eldblomma och grön mosaik på vägg och över arbetsytorna. För den som önskar går det även att dela av köket till ett extra rum vilket skulle göra lägenheten till en mindre trea. The master bedroom är ljust och rymligt med ett fint originalgolv i furu. Här finns det gott om plats för dubbelsäng, sängbord och mycket bra förvaring i form av två inbyggda garderober. Den välkomnande hallen med praktiskt klinkergolv är rymlig och bjuder på goda avhängningsmöjligheter. Intill hallen finner ni det stora helkaklade badrummet i vitt som bryts av med en djupblå fondvägg. Badrummet är utrustat med moderna spotlights i tak, golvvärme, badkar med duschvägg i glas samt en toppmatad tvättmaskin. Den vertikala glasbetongen utmed väggen ger även rummet ett fint ljusinsläpp.

Lägenheten är belägen i ett fantastiskt lugnt område med endast ca 270 meters gångavstånd till tunnelbanans röda linje (Aspudden) som tar er in till stan på cirka 15 minuter. Omgivningarna bjuder på härliga promenadstråk med närhet till Aspuddsparken med b.la. mini-zoo och minigolfbana samt Aspuddens centrum med dess småstadsidyll som erbjuder både fik, affärer och service. Sist men inte minst har vi fantastiska Hägerstenshamnen och Vinterviken endast ca 10 minuters promenad från lägenheten.

Varmt välkomna på visning!

- Charmiga originaldetaljer
- Balkong i söderläge
- Nymålade ytskikt
- Stort kök
- Rymligt badrum med badkar

Fastighetsinfo:

Upplåtelseform och byggnad
Bostadsrätt - Lägenhet. 2 rum och kök varav 1 sovrum. Lägenhetsnummer 62. Byggår 1946.
Ekonomi, månadsavgift
Pris 2 995 000 kr / BUD. Månadsavgift 3 274 kr (Värme, Vatten, kabel-TV grundutbud ingår). Andel i föreningen är 0.44758 %.
Driftskostnad

Byggnadsår
1946

Uppvärmning
Fjärrvärme

Utförda renoveringar
2013 - Park
2012 - Utbyte av portar
2011 - Iordningställande av motionsrum
2011/2009 - Renovering av trapphus
2009 - Energideklaration
2008 - Hantering av hushållssopor förändrat
2006 - Inpasseringssystem
2006 - Balkonger renoverades
2005 - Radiatorer justerade och termostater
2001 - Tappvatten- och avloppsstammar, samtliga badrum renoverade.
2001 - Fastigheterna anslutna till fjärrvärmenätet
1993 - Elsystemet helt renoverat
1993 - Bredband och kabel TV infört.

Kommande renoveringar
Inga beslut om större kommande renoveringar.

Föreningen och Fastighet
HSB Brf Entitan ligger i Aspudden, strax sydväst om Stockholms innerstad. Brf. Entitan omfattar 235 bostadsrättslägenheter fördelade på 4 fastigheter byggda 1946, flera källarlokaler, en butikslokal på Vapengatan 2 samt marken mellan husen. Fastigheterna är: Entitan 22: Blommenbergsvägen 147-159. Entitan 23: Manhemsgatan 11-15 och Hövdingagatan 1-7A. Entitan 24: Vapengatan 4-18. Entitan 25: Vapengatan 20-26.

Lägenheterna fördelas enligt följande:
93 st 1 rok
122 st 2 rok
20 st 3 rok

TV- och internetanslutning
Entitans fastigheter är utrustade med bredbandsuttag (optisk fiber) från Bredbandsbolaget och ComHem (via kabel-tv uttaget). Föreningen har inget avtal som ger varje medlem direkt åtkomst till internet. Medlemmarna får själva kontakta någon leverantör. Förutom Bredbandsbolaget och ComHem kan man teckna avtal med t.ex. Telia, Glocalnet, m.fl. som ansluter via telefonledningarna.
Entitan har avtal med ComHem gällande kabel-tv, vilket innebär att det ingår ett så kallat basutbud av de vanligaste tv-kanalerna i månadsavgiften.

Gemensamhetsanläggningar
Till varje lägenhet finns det ett vindsförråd samt ett källarförråd (matkällare). I varje fastighet är det utrustat med ett cykelrum samt tvättstuga med bra tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp, torkrum, samt manglar. Det finns även motionslokal, fritidslokal/övernattningsrum, snickerirum, vävstuga samt bytesrum.

Kommande avgiftsförändringar
Inga beslut om kommande avgiftsförändringar.

Ägande
Föreningen godkänner delat ägande, lägsta gräns 10% / 90%. Juridisk person godkänns ej.

Överlåtelseavgift
1 108 kr. Debiteras köparen.

Pantsättningsavgift
445 kr.

Övrigt
För mer information se föreningens hemsida: www.brfentitan.se

Bo Sthlm Fastighetsmäklare

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 56 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 2 995 000 kr 3 274 kr , 56


Beskrivning:
Välkomna till denna charmiga pärla om ca 56 kvm med balkong i bästa söderläge. Lägenheten bjuder på bevarade originaldetaljer, nyrenoverade ytskikt och en planlösning utöver det vanliga. Här bor ni med allt ni önskar precis runt knuten; kommunikationer, service och sköna naturområden.

Lägenheten presenterar en rakt igenom hög standard med nymålade ytskikt, fina trägolv och charmiga detaljer. Det luftiga vardagsrummet bjuder på fantastiskt ljusinsläpp med gott om plats för en ordentlig soffgrupp, soffbord, TV-bänk och även plats för mer förvaring om så önskas. Här finner ni även utgång till den mysiga balkongen som vetter mot föreningens stora lummiga innergård. Balkongen, utrustad med fin trätrall och en platsbyggd sittbänk, fungerar även som ett extra rum sommartid där morgonkaffet likväl som middagar kan avnjutas. I lägenhetens hjärta, det stora köket, ger de två fönstren rummet ett härligt ljusinsläpp som speglas i det vitmålade furugolvet och de ljusmålade väggarna. Kökets rymliga ytor ger möjlighet till stora middagar med plats för köksbord för cirka 8-10 personer. Det smakfulla och moderna köket erbjuder gott om förvaring och bra arbetsytor. Här finns bekvämligheter så som diskmaskin men även charmiga detaljer så som ett kylskåp klätt i Josef Frank-tapeten Eldblomma och grön mosaik på vägg och över arbetsytorna. För den som önskar går det även att dela av köket till ett extra rum vilket skulle göra lägenheten till en mindre trea. The master bedroom är ljust och rymligt med ett fint originalgolv i furu. Här finns det gott om plats för dubbelsäng, sängbord och mycket bra förvaring i form av två inbyggda garderober. Den välkomnande hallen med praktiskt klinkergolv är rymlig och bjuder på goda avhängningsmöjligheter. Intill hallen finner ni det stora helkaklade badrummet i vitt som bryts av med en djupblå fondvägg. Badrummet är utrustat med moderna spotlights i tak, golvvärme, badkar med duschvägg i glas samt en toppmatad tvättmaskin. Den vertikala glasbetongen utmed väggen ger även rummet ett fint ljusinsläpp.

Lägenheten är belägen i ett fantastiskt lugnt område med endast ca 270 meters gångavstånd till tunnelbanans röda linje (Aspudden) som tar er in till stan på cirka 15 minuter. Omgivningarna bjuder på härliga promenadstråk med närhet till Aspuddsparken med b.la. mini-zoo och minigolfbana samt Aspuddens centrum med dess småstadsidyll som erbjuder både fik, affärer och service. Sist men inte minst har vi fantastiska Hägerstenshamnen och Vinterviken endast ca 10 minuters promenad från lägenheten.

Varmt välkomna på visning!

- Charmiga originaldetaljer
- Balkong i söderläge
- Nymålade ytskikt
- Stort kök
- Rymligt badrum med badkar

Fastighetsinfo:

Upplåtelseform och byggnad
Bostadsrätt - Lägenhet. 2 rum och kök varav 1 sovrum. Lägenhetsnummer 62. Byggår 1946.
Ekonomi, månadsavgift
Pris 2 995 000 kr / BUD. Månadsavgift 3 274 kr (Värme, Vatten, kabel-TV grundutbud ingår). Andel i föreningen är 0.44758 %.
Driftskostnad

Byggnadsår
1946

Uppvärmning
Fjärrvärme

Utförda renoveringar
2013 - Park
2012 - Utbyte av portar
2011 - Iordningställande av motionsrum
2011/2009 - Renovering av trapphus
2009 - Energideklaration
2008 - Hantering av hushållssopor förändrat
2006 - Inpasseringssystem
2006 - Balkonger renoverades
2005 - Radiatorer justerade och termostater
2001 - Tappvatten- och avloppsstammar, samtliga badrum renoverade.
2001 - Fastigheterna anslutna till fjärrvärmenätet
1993 - Elsystemet helt renoverat
1993 - Bredband och kabel TV infört.

Kommande renoveringar
Inga beslut om större kommande renoveringar.

Föreningen och Fastighet
HSB Brf Entitan ligger i Aspudden, strax sydväst om Stockholms innerstad. Brf. Entitan omfattar 235 bostadsrättslägenheter fördelade på 4 fastigheter byggda 1946, flera källarlokaler, en butikslokal på Vapengatan 2 samt marken mellan husen. Fastigheterna är: Entitan 22: Blommenbergsvägen 147-159. Entitan 23: Manhemsgatan 11-15 och Hövdingagatan 1-7A. Entitan 24: Vapengatan 4-18. Entitan 25: Vapengatan 20-26.

Lägenheterna fördelas enligt följande:
93 st 1 rok
122 st 2 rok
20 st 3 rok

TV- och internetanslutning
Entitans fastigheter är utrustade med bredbandsuttag (optisk fiber) från Bredbandsbolaget och ComHem (via kabel-tv uttaget). Föreningen har inget avtal som ger varje medlem direkt åtkomst till internet. Medlemmarna får själva kontakta någon leverantör. Förutom Bredbandsbolaget och ComHem kan man teckna avtal med t.ex. Telia, Glocalnet, m.fl. som ansluter via telefonledningarna.
Entitan har avtal med ComHem gällande kabel-tv, vilket innebär att det ingår ett så kallat basutbud av de vanligaste tv-kanalerna i månadsavgiften.

Gemensamhetsanläggningar
Till varje lägenhet finns det ett vindsförråd samt ett källarförråd (matkällare). I varje fastighet är det utrustat med ett cykelrum samt tvättstuga med bra tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp, torkrum, samt manglar. Det finns även motionslokal, fritidslokal/övernattningsrum, snickerirum, vävstuga samt bytesrum.

Kommande avgiftsförändringar
Inga beslut om kommande avgiftsförändringar.

Ägande
Föreningen godkänner delat ägande, lägsta gräns 10% / 90%. Juridisk person godkänns ej.

Överlåtelseavgift
1 108 kr. Debiteras köparen.

Pantsättningsavgift
445 kr.

Övrigt
För mer information se föreningens hemsida: www.brfentitan.se

Bo Sthlm Fastighetsmäklare

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg