1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1834571
 
KARTA
4 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 4:a på 99 m², Stockholm


Vitpigmenterat och hårdvaxoljat askgolv i finaste sortering från Danska Wiking Gulve som använder trä från danska skogar. Stilfullt specialritat kök från Kvänum med släta luckor, rostfri bänk med integrerat stänkskydd. Integrerad diskmaskin och kyl och frys från Siemens. Varmluftsugn och infälld induktionshäll från Bertazzoni. Köksblandare i prisbelönt design och kromad finish från Dornbracht. Strömbrytare med klassisk utformning. Köket är exklusivt designat för Chokladfabriken och Oscar Properties. Bra förvaring i sovrum samt i hall. Badrum 1 med wc, badkar, tvättställ, golvvärme, handdukstork, nås från hall. Badrum 2 med wc, dusch, tvättställ, golvvärme, handdukstork, nås från Master Bedroom. Porslin från Duravit. Golvvärme, varmt kalkstensgrått golv- och väggmosaik från Villeroy & Boch, Grohe-blandare vid dusch och badkar. Tvättställsblandare i kromad finish från Dornbracht. Infälld belysning i tak. Tvättutymme med tvättmaskin och torktumlare i hall bakom skjutdörr. Tre rymliga sovrum med förvaring i skjutdörrsgarderober och garderober som har samma varma färgton som köksluckorna. Skjutbara dörrar leder ut till den generösa vinterträdgården med öppningsbara fönster i söderläge med sol från morgon till kväll. Bostaden har ett aktivt sprinklersystem i taket samt säkerhetsdörr från Daloc.

Område
Ett stenkast från porten ligger Kungsholms Strands vackra vackra promenadstråk längs kanalen mot Karlberg. Båtklubb ligger endast 5 min promenad från lägenheten. Flera bagerier finns i området som Petit Boudains, Haga Tårtcompani, Gateau, Fabrique. På några minuters promenadväg nås populära Rörstrandsgatan och Birkastan med sitt rika utbud av kaféer och restauranger och barnvänliga Vasaparken. Några kvarter bort ligger populära Restaurang AG med sin råa New York-känsla. Konceptet har tagit Stockholmarna med storm och blivit utnämnd till årets köttkrog. Runt hörnet ligger restaurang och bar Sixten & Frans i inrednings- och klädbutiken Grandpa och ett kvarter bort restaurang Proviant. Nära till Västermalmsgallerian, Systembolaget, ICA, Coop Daglivs, Willys. Närhet till Kronobergsparken, Norr Mälarstrand samt Rålambshovsparken. Förutom husets eget gym Rebirth finns både Sats och Friskis & Svettis ett stenkast från lägenheten.

Förening
Brf Chokladfabriken bildades 2015 och omfattar byggnaderna på Industrigatan 2 och Fridhemsgatan 53. I Byggnaderna finns idag 85 lägenheter. Föreningens medlemmar har tillgång till ett garage, 2 barnvagnsförråd i garage resp entréplan, källarförråd och soprum. För cyklar finns cykelställ på gården och på avsedd plats i garaget. Chokladfabrikens innergård är en lugn oas som utformats med samma omsorg som själva boendet med gedigna materialval och väl genomtänkta planteringar. Under sommaren finns det utemöbler. Chokladfabriken består av två olika delar. Den ena huskroppen är en tidstypisk fabriksbyggnad från 20-talet med bevarad industrikaraktär. Den andra delen av projektet består av en nyproducerad byggnad med moderna planlösningar, stora ljusinsläpp och rymliga balkonger, terrasser och vinterträdgårdar (balkonger). Även den nya huskroppen bjuder på gedigen industrikaraktär gedigna materialval. I husets affärslokaler finns förutom gym en Ckoklad- och lakritsbutik samt två lokaler där det planeras restaurang och Deli.

Ladda hem dokument och besök webbsidor

> Ekonomisk plan

> Energideklaration

> Stadgar

> Sök garageplats

4 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 4:a på 99 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 9 100 000 kr 5 407 kr , 99


Vitpigmenterat och hårdvaxoljat askgolv i finaste sortering från Danska Wiking Gulve som använder trä från danska skogar. Stilfullt specialritat kök från Kvänum med släta luckor, rostfri bänk med integrerat stänkskydd. Integrerad diskmaskin och kyl och frys från Siemens. Varmluftsugn och infälld induktionshäll från Bertazzoni. Köksblandare i prisbelönt design och kromad finish från Dornbracht. Strömbrytare med klassisk utformning. Köket är exklusivt designat för Chokladfabriken och Oscar Properties. Bra förvaring i sovrum samt i hall. Badrum 1 med wc, badkar, tvättställ, golvvärme, handdukstork, nås från hall. Badrum 2 med wc, dusch, tvättställ, golvvärme, handdukstork, nås från Master Bedroom. Porslin från Duravit. Golvvärme, varmt kalkstensgrått golv- och väggmosaik från Villeroy & Boch, Grohe-blandare vid dusch och badkar. Tvättställsblandare i kromad finish från Dornbracht. Infälld belysning i tak. Tvättutymme med tvättmaskin och torktumlare i hall bakom skjutdörr. Tre rymliga sovrum med förvaring i skjutdörrsgarderober och garderober som har samma varma färgton som köksluckorna. Skjutbara dörrar leder ut till den generösa vinterträdgården med öppningsbara fönster i söderläge med sol från morgon till kväll. Bostaden har ett aktivt sprinklersystem i taket samt säkerhetsdörr från Daloc.

Område
Ett stenkast från porten ligger Kungsholms Strands vackra vackra promenadstråk längs kanalen mot Karlberg. Båtklubb ligger endast 5 min promenad från lägenheten. Flera bagerier finns i området som Petit Boudains, Haga Tårtcompani, Gateau, Fabrique. På några minuters promenadväg nås populära Rörstrandsgatan och Birkastan med sitt rika utbud av kaféer och restauranger och barnvänliga Vasaparken. Några kvarter bort ligger populära Restaurang AG med sin råa New York-känsla. Konceptet har tagit Stockholmarna med storm och blivit utnämnd till årets köttkrog. Runt hörnet ligger restaurang och bar Sixten & Frans i inrednings- och klädbutiken Grandpa och ett kvarter bort restaurang Proviant. Nära till Västermalmsgallerian, Systembolaget, ICA, Coop Daglivs, Willys. Närhet till Kronobergsparken, Norr Mälarstrand samt Rålambshovsparken. Förutom husets eget gym Rebirth finns både Sats och Friskis & Svettis ett stenkast från lägenheten.

Förening
Brf Chokladfabriken bildades 2015 och omfattar byggnaderna på Industrigatan 2 och Fridhemsgatan 53. I Byggnaderna finns idag 85 lägenheter. Föreningens medlemmar har tillgång till ett garage, 2 barnvagnsförråd i garage resp entréplan, källarförråd och soprum. För cyklar finns cykelställ på gården och på avsedd plats i garaget. Chokladfabrikens innergård är en lugn oas som utformats med samma omsorg som själva boendet med gedigna materialval och väl genomtänkta planteringar. Under sommaren finns det utemöbler. Chokladfabriken består av två olika delar. Den ena huskroppen är en tidstypisk fabriksbyggnad från 20-talet med bevarad industrikaraktär. Den andra delen av projektet består av en nyproducerad byggnad med moderna planlösningar, stora ljusinsläpp och rymliga balkonger, terrasser och vinterträdgårdar (balkonger). Även den nya huskroppen bjuder på gedigen industrikaraktär gedigna materialval. I husets affärslokaler finns förutom gym en Ckoklad- och lakritsbutik samt två lokaler där det planeras restaurang och Deli.

Ladda hem dokument och besök webbsidor

> Ekonomisk plan

> Energideklaration

> Stadgar

> Sök garageplats

Detaljer

  • Balkong/uteplats

    Nej   Nej
  • Hiss

    Nej   Nej

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg