1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Skåne län
  4. Helsingborg
  5. A1828475
 
KARTA
2 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 57 m², Helsingborg


Fräsch 2:a med balkong på populära Tågaborg. Stambytt badrum (2007), renoverat kök (2009). Närhet till Vikingsbergsparken med härlig utsikt över centrum och Öresund och med promenadavstånd till såväl centrum som Pålsjö skog. Bra busskommunikationer. Snabbt tillträde möjligt!

Man välkomnas in i lägenheten via entréhall med säkerhetsdörr. Här finns plats för avhängning av ytterkläder samt inbyggda garderober med bra förvaringsplats. I anslutning till hallen finns även praktisk klädkammare. Ytskikt tapet, plastmatta.

Ljust rymligt kök som genomgick renovering 2009 med skåpsinredning och vitvaror från IKEA och är utrustat med kyl/frys, micro, spishäll, ugn och spisfläkt allt i rostfritt samt integrerad diskmaskin. Ytorna över arbetsbänken är kaklade, övrig ytskikt tapet, parkettgolv. Matplats för ca 4 personer vid fönstret.

Fräscht helkaklat badrum med klinkergolv i sobra färger, stambytt av föreningen 2007. Utrustat med toalett, tvättställ, högskåp, handdukstork och duschutrymme. Förberett för tvättmaskin.

Vidare genom hallen når man sovrummet med ytskikt tapet, parkettgolv.

Trevligt lättmöblerat vardagsrum med plats för både soffgrupp och matrumsmöblemang. Ytskikt tapet, parkettgolv. Här finns utgång till balkongen.

Uteplats
Balkong mot söder.
Föreningen har mysig uteplats på innergården med fina planteringar och stort trädäck med möblemang och grillplats.

Bilplats
Garageplats finns, separat kö.
P-plats finns, separat kö.

Byggnad:
2 rum och kök. Boarea ca 57 kvm. Byggnadsår: 1969.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Det finns källarförråd, tvättstuga och vindsförråd.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 19

Ekonomi:
Pris 1 650 000 kr. Avgift 2 940 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 200:-/månad. Andel i föreningen är 3,1198031%. Bostadsrätten är inte pantsatt, kontrollerad 2016-09-27.

Bostadsrättsförening
Brf Föreningsgatan 17-19.
Allmänt om föreningen: Föreningen äger fastigheten Wismar 17 i Helsingborgs kommun. På fastigheten finns en byggnad med 28 lägenheter uppförda. Fastighetens adress är Föreningsgatan 17-19 i Helsingborg.
Lägenhetsfördelning:
1 rok 6 st, 2 rok 11 st, 3rok 2 st, 4rok 5 st, 5rok 4 st samt 4 st garage och 9 p-platser.
Föreningens ekonomi: Ingen planerad höjning av månadsavgiften enl tel med ordf 7/10-16.
Kommande renoveringar: Stambyte utfört 2007. Pågående arbete under hösten 2016 är byte av tak, byte av fönster.

Övrigt
På Tågaborg i norra Helsingborg bor ungefär 7 000 personer. De äldsta husen är från början av 1900-talet och bebyggelsen är en blandning av villor och flerbostadshus.
De välkända så kallade engelska radhusen byggdes på 1920-talet. Under de två årtiondena därefter expanderade Tågaborg österut och fick sin nuvarande omfattning. Under 1960- och 70-talen revs en del äldre hus och ersattes av flerbostadshus. Bebyggelsen är ganska tät på Tågaborg men Vikingsbergsparken ligger på området, och åt norr gränsar Tågaborg till Pålsjö skog.

2 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 57 m², Helsingborg

HELSINGBORG

Bostadsrätt, Lägenhet, 1 650 000 kr 2 940 kr , 57


Fräsch 2:a med balkong på populära Tågaborg. Stambytt badrum (2007), renoverat kök (2009). Närhet till Vikingsbergsparken med härlig utsikt över centrum och Öresund och med promenadavstånd till såväl centrum som Pålsjö skog. Bra busskommunikationer. Snabbt tillträde möjligt!

Man välkomnas in i lägenheten via entréhall med säkerhetsdörr. Här finns plats för avhängning av ytterkläder samt inbyggda garderober med bra förvaringsplats. I anslutning till hallen finns även praktisk klädkammare. Ytskikt tapet, plastmatta.

Ljust rymligt kök som genomgick renovering 2009 med skåpsinredning och vitvaror från IKEA och är utrustat med kyl/frys, micro, spishäll, ugn och spisfläkt allt i rostfritt samt integrerad diskmaskin. Ytorna över arbetsbänken är kaklade, övrig ytskikt tapet, parkettgolv. Matplats för ca 4 personer vid fönstret.

Fräscht helkaklat badrum med klinkergolv i sobra färger, stambytt av föreningen 2007. Utrustat med toalett, tvättställ, högskåp, handdukstork och duschutrymme. Förberett för tvättmaskin.

Vidare genom hallen når man sovrummet med ytskikt tapet, parkettgolv.

Trevligt lättmöblerat vardagsrum med plats för både soffgrupp och matrumsmöblemang. Ytskikt tapet, parkettgolv. Här finns utgång till balkongen.

Uteplats
Balkong mot söder.
Föreningen har mysig uteplats på innergården med fina planteringar och stort trädäck med möblemang och grillplats.

Bilplats
Garageplats finns, separat kö.
P-plats finns, separat kö.

Byggnad:
2 rum och kök. Boarea ca 57 kvm. Byggnadsår: 1969.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Det finns källarförråd, tvättstuga och vindsförråd.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 19

Ekonomi:
Pris 1 650 000 kr. Avgift 2 940 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 200:-/månad. Andel i föreningen är 3,1198031%. Bostadsrätten är inte pantsatt, kontrollerad 2016-09-27.

Bostadsrättsförening
Brf Föreningsgatan 17-19.
Allmänt om föreningen: Föreningen äger fastigheten Wismar 17 i Helsingborgs kommun. På fastigheten finns en byggnad med 28 lägenheter uppförda. Fastighetens adress är Föreningsgatan 17-19 i Helsingborg.
Lägenhetsfördelning:
1 rok 6 st, 2 rok 11 st, 3rok 2 st, 4rok 5 st, 5rok 4 st samt 4 st garage och 9 p-platser.
Föreningens ekonomi: Ingen planerad höjning av månadsavgiften enl tel med ordf 7/10-16.
Kommande renoveringar: Stambyte utfört 2007. Pågående arbete under hösten 2016 är byte av tak, byte av fönster.

Övrigt
På Tågaborg i norra Helsingborg bor ungefär 7 000 personer. De äldsta husen är från början av 1900-talet och bebyggelsen är en blandning av villor och flerbostadshus.
De välkända så kallade engelska radhusen byggdes på 1920-talet. Under de två årtiondena därefter expanderade Tågaborg österut och fick sin nuvarande omfattning. Under 1960- och 70-talen revs en del äldre hus och ersattes av flerbostadshus. Bebyggelsen är ganska tät på Tågaborg men Vikingsbergsparken ligger på området, och åt norr gränsar Tågaborg till Pålsjö skog.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Helsingborg

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg