1. Start
 2. Bostadsrätter
 3. Stockholms län
 4. Stockholm
 5. A1820720
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 46 m², StockholmStilsäkert, kompromisslöst och gediget är ledord för detta magnifika projekt som utförts i samarbete mellan IMOLA och Lomar arkitekter. Genomgående tilltalande och utsökt nyrenoverat boende beläget i modern hörnfastighet invid Kronobergsparken och närhet till vackra Norr Mälarstrand. Underbar atmosfär med härlig industriell design, öppna väldisponerade ytor och påkostade materialval. Generöst sällskapsrum i öppen planlösning mot kök. Platsbyggt kök från LESS med grålackerade luckor i härlig symbios till den ljusa bänkskivan i Carrara-marmor, och kranar i rosé-guld. All önskvärd maskinell utrustning från Miele och genomgående ekgolv. Utmärkande detalj såsom vackert kassettak med exklusiva spottar. Rofylld sovdel med gott om plats för dubbelsäng. Högklassigt och väl tilltaget badrum i Carrara-marmor samt utrustning och armatur från Antonio Lupi, Tapwell och Philippe Starck. I badrummet finns även tvättmaskin och torktumlare. Förening med god ekonomi och låga avgifter. Garage i huset. Välkommen till ett mycket inbjudande boende beläget i populära kvarter på eftersökta Kungsholmen.
Brf Morellträdet 9 förvärvade fastigheten Morellträdet 26 år 2008. Föreningen omfattas av adresserna Bergsgatan 51 samt Polhemsgatan 28. Föreningen upplåter 101 lägenheter med bostadsrätt och 15 lägenheter med hyresrätt. Föreningen upplåter även ett garage med 86 bilplatser och 6 MC-platser om 2554 kvm. För mer information se garagekoll.se. Föreningen beskattas idag som en oäkta förening men har ambition att inom de närmsta månaderna skicka in ansökan till Skatteverket om att konverteras till äkta. Styrelsen och föreningens ekonomiska förvaltare anser att chanserna är mycket goda att bli äkta. Föreningen har inte beslutat om någon förändring av avgiften. Besök även gärna föreningens egna hemsida www.brfmorelltradet9.se
Fastigheten Morellträdet 26 är välskött fastighet från 1963. Total yta på 8258 kvm. I samband med byggnationen av projektet M26 år 2015-2016 har fastigheten stambytts. Elstambyte 2015-2016. För ytterligare information kring husets renoveringar och kommande underhåll se bilagd årsredovisning.

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 46 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 2 995 000 kr , 46Stilsäkert, kompromisslöst och gediget är ledord för detta magnifika projekt som utförts i samarbete mellan IMOLA och Lomar arkitekter. Genomgående tilltalande och utsökt nyrenoverat boende beläget i modern hörnfastighet invid Kronobergsparken och närhet till vackra Norr Mälarstrand. Underbar atmosfär med härlig industriell design, öppna väldisponerade ytor och påkostade materialval. Generöst sällskapsrum i öppen planlösning mot kök. Platsbyggt kök från LESS med grålackerade luckor i härlig symbios till den ljusa bänkskivan i Carrara-marmor, och kranar i rosé-guld. All önskvärd maskinell utrustning från Miele och genomgående ekgolv. Utmärkande detalj såsom vackert kassettak med exklusiva spottar. Rofylld sovdel med gott om plats för dubbelsäng. Högklassigt och väl tilltaget badrum i Carrara-marmor samt utrustning och armatur från Antonio Lupi, Tapwell och Philippe Starck. I badrummet finns även tvättmaskin och torktumlare. Förening med god ekonomi och låga avgifter. Garage i huset. Välkommen till ett mycket inbjudande boende beläget i populära kvarter på eftersökta Kungsholmen.
Brf Morellträdet 9 förvärvade fastigheten Morellträdet 26 år 2008. Föreningen omfattas av adresserna Bergsgatan 51 samt Polhemsgatan 28. Föreningen upplåter 101 lägenheter med bostadsrätt och 15 lägenheter med hyresrätt. Föreningen upplåter även ett garage med 86 bilplatser och 6 MC-platser om 2554 kvm. För mer information se garagekoll.se. Föreningen beskattas idag som en oäkta förening men har ambition att inom de närmsta månaderna skicka in ansökan till Skatteverket om att konverteras till äkta. Styrelsen och föreningens ekonomiska förvaltare anser att chanserna är mycket goda att bli äkta. Föreningen har inte beslutat om någon förändring av avgiften. Besök även gärna föreningens egna hemsida www.brfmorelltradet9.se
Fastigheten Morellträdet 26 är välskött fastighet från 1963. Total yta på 8258 kvm. I samband med byggnationen av projektet M26 år 2015-2016 har fastigheten stambytts. Elstambyte 2015-2016. För ytterligare information kring husets renoveringar och kommande underhåll se bilagd årsredovisning.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

 • Namn:

  Marc Blumenthal
 • Telefon:

  08-667 00 20
 • Länk:

  Visas här!

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg