1. Start
 2. Bostadsrätter
 3. Stockholms län
 4. Stockholm
 5. A1820719
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 31 m², StockholmNu ges möjligheten att förvärva denna välplanerade sekelskiftesdröm på en av Birkastans mest populära adresser. Lägenheten är lugnt belägen i vackert gårdhus. Hela lägenheten andas sekelskifte med rejäl takhöjd, vackert burspråk, väggpaneler, djupa fönsternischer och furugolv i original. Lägenheten är mycket välplanerad och erbjuder stora sociala ytor, separat sovdel och gott om förvaring. Välkomnande hall med goda avhängningsmöjligheter öppnar upp mot resterande delar av lägenheten. Spatiöst vardagsrum med burspråk erbjuder gott om plats för större matbord samt soffgrupp. I anslutning finner vi det stilrena och praktiska arbetsköket med spishäll, intergrerad ugn/micro och kyl med frysfack. Sovdel med platsbyggd säng och gott om förvaring. Helkaklat duschrum och separat toalett. Varmt välkomna till denna magnifika lägenhet med närhet till precis allt man kan önska! 
Brf Eldaren är en så kallad äkta bostadsrättsförening med god ekonomi och låga avgifter. Föreningen bildades 1913 som bostadsförening och ombildades 2002 till bostadsrättsförening. Föreningens fastighet, Eldaren 16 bebyggdes år 1911. På fastigheten finns två bostadshus (Vikingagatan 14 & 16) innehållande 40 lägenheter och två lokaler. Lokalerna samt fyra av lägenheterna upplåts med hyresrätt. varav fyra lägenheter och två lokaler är hyresrätter. Föreningen accepterar inte juridisk person. Föreningen har inte beslutat om någon förändring av avgiften eller större renovering av fastigheten. Föreningen tar ut e överlåtelseavgift 2,5% av basbelopp som betalas av köpare. Pantsättningsavgift på 1% av basbelopp. Gemensamhetsutrymmen i form av trevlig innergård med sittgrupper och tvättstuga. Till lägenheten hör ett rymligt vindsförråd.
Utförda renoveringar
2014 Stambyte (WC-stam i gathus)
2012 Balkong och uteplats byggt
2009 Ny fjärrvärmecentral
2008 Fasad och tak renovering 
2008 Fönster målade
2007 Högtryckspolning stammar
2006 Gårdens beläggning renoverad 
2001 Lägenhetsdörrar renoverade 
2001-2009 Trapphus målade
1985 Stambyte
1985 Byte av el-stigare
1978 Stambyte

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 31 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 2 995 000 kr , 31Nu ges möjligheten att förvärva denna välplanerade sekelskiftesdröm på en av Birkastans mest populära adresser. Lägenheten är lugnt belägen i vackert gårdhus. Hela lägenheten andas sekelskifte med rejäl takhöjd, vackert burspråk, väggpaneler, djupa fönsternischer och furugolv i original. Lägenheten är mycket välplanerad och erbjuder stora sociala ytor, separat sovdel och gott om förvaring. Välkomnande hall med goda avhängningsmöjligheter öppnar upp mot resterande delar av lägenheten. Spatiöst vardagsrum med burspråk erbjuder gott om plats för större matbord samt soffgrupp. I anslutning finner vi det stilrena och praktiska arbetsköket med spishäll, intergrerad ugn/micro och kyl med frysfack. Sovdel med platsbyggd säng och gott om förvaring. Helkaklat duschrum och separat toalett. Varmt välkomna till denna magnifika lägenhet med närhet till precis allt man kan önska! 
Brf Eldaren är en så kallad äkta bostadsrättsförening med god ekonomi och låga avgifter. Föreningen bildades 1913 som bostadsförening och ombildades 2002 till bostadsrättsförening. Föreningens fastighet, Eldaren 16 bebyggdes år 1911. På fastigheten finns två bostadshus (Vikingagatan 14 & 16) innehållande 40 lägenheter och två lokaler. Lokalerna samt fyra av lägenheterna upplåts med hyresrätt. varav fyra lägenheter och två lokaler är hyresrätter. Föreningen accepterar inte juridisk person. Föreningen har inte beslutat om någon förändring av avgiften eller större renovering av fastigheten. Föreningen tar ut e överlåtelseavgift 2,5% av basbelopp som betalas av köpare. Pantsättningsavgift på 1% av basbelopp. Gemensamhetsutrymmen i form av trevlig innergård med sittgrupper och tvättstuga. Till lägenheten hör ett rymligt vindsförråd.
Utförda renoveringar
2014 Stambyte (WC-stam i gathus)
2012 Balkong och uteplats byggt
2009 Ny fjärrvärmecentral
2008 Fasad och tak renovering 
2008 Fönster målade
2007 Högtryckspolning stammar
2006 Gårdens beläggning renoverad 
2001 Lägenhetsdörrar renoverade 
2001-2009 Trapphus målade
1985 Stambyte
1985 Byte av el-stigare
1978 Stambyte

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

 • Namn:

  Marc Blumenthal
 • Telefon:

  08-667 00 20
 • Länk:

  Visas här!

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg