1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1791630
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 63 m², Stockholm


Badrummet är en kombination av hexagonformat mattsvart klinker med grå kontrasterande fog och vitt kakel med vit matchande fog. Stort lyxigt duschmunstycke om 30 cm i diameter. Golvbrunn längs med väggen. Kombimaskin, golvstående wc, handdukshängare, spegel, dusch med glasdörrar, fläkt, golvvärme och förvaring i kommod. Väl genomtänkt ljusdesign med avbländade LED-downlights i tak och en dekorativ armatur ovan spegel. Belysningen är dimbar och går att tända upp på olika sätt för att passa både vardagsstress och avkoppling. Sobert kök med gråa luckor och mässingsbeslag från Superfront. Renoverat i mars 2015. Bänkskiva av matt, svart granit, integrerad diskho, mässingblandare från Tapwell, induktionshäll, varmluftsugn och frånluftsfläkt samt strömskena i taket från Erco. Diskret inbyggd underskåpsbelysning med LED list från Osram. Dimbar via knapp vid dörren. På vänstra sidan från dörröppningen finns diskmaskin, förvaring och en kombinerad kyl/frys från Smeg. Platsbyggd förvaring runt dörröppning. Matplats som utgår ett perfekt frukostbord. Sovrummet nås från både hall och vardagsrum. Väl tilltaget och inrymmer idag både dubbelsäng, förvaringsbyråer och barnsäng. Man kan med enkelhet inrymma garderober (se planritning). Vardagsrummet erbjuder bra ytor för matplats, soffor och fåtöljer. Det finns även ett mindre förvaringsutrymme bakom speglad dörr.

Förening
Brf Räfsan 10 är en äkta förening som ombildades 2014 med adress Södermannagatan 45-47. Huset uppfördes 1909 och består i dagsläget av 20 lägenheter med bostadsrätt, 1 lägenhet med hyresrätt och 5 lokaler med hyresrätt. Föreningen har tvättstuga och garage. Lokalerna har en total area om 521 kvm. Lägenheternas yta uppgår till 1 500 kvm. Föreningens belåningsgrad (6 104 kr/kvm) är väldigt låg i förhållande till föreningens ålder.

Renoveringar
2015 Byte av värmeväxlare
2015 Stamspolning

Planerat underhåll
2016 Åtgärd av takläckage (medel finns avsatt)
2017 renovering av gårdsbjälklag (medel finns avsatt)

Ladda hem dokument och besök webbsidor

> Årsredovisning

> Ekonomisk plan

> Stadgar

> Sök garageplats

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 63 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 4 495 000 kr 3 297 kr , 63


Badrummet är en kombination av hexagonformat mattsvart klinker med grå kontrasterande fog och vitt kakel med vit matchande fog. Stort lyxigt duschmunstycke om 30 cm i diameter. Golvbrunn längs med väggen. Kombimaskin, golvstående wc, handdukshängare, spegel, dusch med glasdörrar, fläkt, golvvärme och förvaring i kommod. Väl genomtänkt ljusdesign med avbländade LED-downlights i tak och en dekorativ armatur ovan spegel. Belysningen är dimbar och går att tända upp på olika sätt för att passa både vardagsstress och avkoppling. Sobert kök med gråa luckor och mässingsbeslag från Superfront. Renoverat i mars 2015. Bänkskiva av matt, svart granit, integrerad diskho, mässingblandare från Tapwell, induktionshäll, varmluftsugn och frånluftsfläkt samt strömskena i taket från Erco. Diskret inbyggd underskåpsbelysning med LED list från Osram. Dimbar via knapp vid dörren. På vänstra sidan från dörröppningen finns diskmaskin, förvaring och en kombinerad kyl/frys från Smeg. Platsbyggd förvaring runt dörröppning. Matplats som utgår ett perfekt frukostbord. Sovrummet nås från både hall och vardagsrum. Väl tilltaget och inrymmer idag både dubbelsäng, förvaringsbyråer och barnsäng. Man kan med enkelhet inrymma garderober (se planritning). Vardagsrummet erbjuder bra ytor för matplats, soffor och fåtöljer. Det finns även ett mindre förvaringsutrymme bakom speglad dörr.

Förening
Brf Räfsan 10 är en äkta förening som ombildades 2014 med adress Södermannagatan 45-47. Huset uppfördes 1909 och består i dagsläget av 20 lägenheter med bostadsrätt, 1 lägenhet med hyresrätt och 5 lokaler med hyresrätt. Föreningen har tvättstuga och garage. Lokalerna har en total area om 521 kvm. Lägenheternas yta uppgår till 1 500 kvm. Föreningens belåningsgrad (6 104 kr/kvm) är väldigt låg i förhållande till föreningens ålder.

Renoveringar
2015 Byte av värmeväxlare
2015 Stamspolning

Planerat underhåll
2016 Åtgärd av takläckage (medel finns avsatt)
2017 renovering av gårdsbjälklag (medel finns avsatt)

Ladda hem dokument och besök webbsidor

> Årsredovisning

> Ekonomisk plan

> Stadgar

> Sök garageplats

Detaljer

  • Balkong/uteplats

    Nej   Nej
  • Hiss

    Nej   Nej

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg