1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1791165
 
KARTA
4 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 4:a på 122 m², StockholmGenomgående väldisponerad och tilltalande sekelskiftesvåning från 1902. Lägenheten är belägen i vacker stambytt fastighet vid Kungsholmstorg med utsikt över  N orr  M älarstrand. Trevliga detaljer såsom högt i tak, element, massivt trägolv, speglade dörrar och vackra fönster. Generöst sällskapsrum med trevlig öppen planlösning till kök samt en känsla av ljus & rymd. Kök känns exklusivt och stilrent  med full maskinell utrustning och vacker arbetsbänk i Carrera marmor som smyckar köket, ett kök för alla hobby kockar. Lägenheten har tre rymliga sovrum, varav ett finns möjligheten att skärma av till två barnrum. Stort och rymligt badrum med bubbelbadkar, infällda spotlights, golvvärme samt tvättmaskin/torktumlare. Nyrenoverad gäst wc i anslutning till hall och bra klädförvaring finns i lägenheten. Synnerligen inbjudande lägenhet i gott skick med fantastisk sällskapsdel. Välkommen till välskött fastighet belägen i populära kvarter med vatten och grönska.
Brf Vattuormen 10 bildades 1994 och är belägen hörnet av Norr Mälarstrand och Kungsholmstorg med adress Norr Mälarstrand 34 samt Kungsholmstorg 2.  Föreningen har 21 stycken bostadsrätter samt 6 stycken lokaler. Föreningens gemensamma utrymmen är tvättstuga som ligger i charmigt gårdshus innehållande 3 maskiner, torktumlare, centrifug, torkrum samt kallmangel. Föreningen har en gemensam innergård med utemöbler, cykelrum och barnvagnsrum som nås från markplan.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Välskött förening med god ekonomi. Köpare godtas med delat ägandeskap. Juridisk person accepteras inte. Inga planerade avgiftshöjningar inplanerade i dagsläget. 
Byggnaden uppfördes 1902. Sedan föreningen förvärvade fastigheten har huset genomgått flera kvalitetshöjande renoveringar och ombyggnationer som avser att ge fastigheten en hög standard och lång teknisk livstid. Genomförda kvalitetshöjande åtgärder för fastighet och medlemmar, (i urval):

1997 Stambyte 

2001 Installerades säkerhetsdörrar. 

2002 Yttertak renoverades samt tvättstuga. 

2003 Byte av termostat och samtliga radiatorer. Målning trapphus.  

2005 Stamspolning. Renovering av fönster 

2011: Renovering av källare, installation av nya förråd till följd av att ombyggnationen av råvinden. Byggnation av två hissar. Byte av rör samt relining av rör i källare.

2012 Installation av avfallskvarnar. Bergvärme installerades. Installation av fibernät via Ownit (bredband, ip-telefoni och bredbands-tv). Samtliga gemensamma lås i fastigheten byttes. 

2013 Fasad renovering. Säkerhetsdörrar till samtliga lägenheter.  

2016 Kontroll av ventilationskanalerna.

Löpande tillsyn av fastigheten har skett med hjälp av BOAX, bifogad filer för mer information 

4 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 4:a på 122 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 9 975 000 kr , 122Genomgående väldisponerad och tilltalande sekelskiftesvåning från 1902. Lägenheten är belägen i vacker stambytt fastighet vid Kungsholmstorg med utsikt över  N orr  M älarstrand. Trevliga detaljer såsom högt i tak, element, massivt trägolv, speglade dörrar och vackra fönster. Generöst sällskapsrum med trevlig öppen planlösning till kök samt en känsla av ljus & rymd. Kök känns exklusivt och stilrent  med full maskinell utrustning och vacker arbetsbänk i Carrera marmor som smyckar köket, ett kök för alla hobby kockar. Lägenheten har tre rymliga sovrum, varav ett finns möjligheten att skärma av till två barnrum. Stort och rymligt badrum med bubbelbadkar, infällda spotlights, golvvärme samt tvättmaskin/torktumlare. Nyrenoverad gäst wc i anslutning till hall och bra klädförvaring finns i lägenheten. Synnerligen inbjudande lägenhet i gott skick med fantastisk sällskapsdel. Välkommen till välskött fastighet belägen i populära kvarter med vatten och grönska.
Brf Vattuormen 10 bildades 1994 och är belägen hörnet av Norr Mälarstrand och Kungsholmstorg med adress Norr Mälarstrand 34 samt Kungsholmstorg 2.  Föreningen har 21 stycken bostadsrätter samt 6 stycken lokaler. Föreningens gemensamma utrymmen är tvättstuga som ligger i charmigt gårdshus innehållande 3 maskiner, torktumlare, centrifug, torkrum samt kallmangel. Föreningen har en gemensam innergård med utemöbler, cykelrum och barnvagnsrum som nås från markplan.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Välskött förening med god ekonomi. Köpare godtas med delat ägandeskap. Juridisk person accepteras inte. Inga planerade avgiftshöjningar inplanerade i dagsläget. 
Byggnaden uppfördes 1902. Sedan föreningen förvärvade fastigheten har huset genomgått flera kvalitetshöjande renoveringar och ombyggnationer som avser att ge fastigheten en hög standard och lång teknisk livstid. Genomförda kvalitetshöjande åtgärder för fastighet och medlemmar, (i urval):

1997 Stambyte 

2001 Installerades säkerhetsdörrar. 

2002 Yttertak renoverades samt tvättstuga. 

2003 Byte av termostat och samtliga radiatorer. Målning trapphus.  

2005 Stamspolning. Renovering av fönster 

2011: Renovering av källare, installation av nya förråd till följd av att ombyggnationen av råvinden. Byggnation av två hissar. Byte av rör samt relining av rör i källare.

2012 Installation av avfallskvarnar. Bergvärme installerades. Installation av fibernät via Ownit (bredband, ip-telefoni och bredbands-tv). Samtliga gemensamma lås i fastigheten byttes. 

2013 Fasad renovering. Säkerhetsdörrar till samtliga lägenheter.  

2016 Kontroll av ventilationskanalerna.

Löpande tillsyn av fastigheten har skett med hjälp av BOAX, bifogad filer för mer information 

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg