1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1780874
 
KARTA
3 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 61 m², Stockholm


Mycket tilltalande, modern och välplanerad våning med centralt läge och stor härlig terrass i sydväst. Underbart ljusinsläpp genom flera terrassdörrar med spröjsade fönster vilket ger en rymd utöver det vanliga. Generöst vardagsrum i öppen planlösning med kök och matplats utgör hjärtat i våningen. Stort master bedroom med garderober samt plats för övrig möblering. Utgång till den stora terrassen även från sovrummet via spröjsade pardörrar. Lyxigt helkaklat badrum en suite med dusch samt tvättpelare. Med ingång från vardagsrummet finns ett mindre sovrum, perfekt som arbetsrum eller barnrum. Välkomnande entré med avhängning och ingång till gäst-wc. Hela våningsplanet byggdes om under 2015 med ny design, nya väl valda ytskikt och maskiner. Terrassen ägs av föreningen, men innehas av lägenheten med nyttjanderätt. Välskött fastighet belägen i populära kvarter med närhet till all tänkbar service inpå knuten. Ett boende att riktigt förföras av med ett fantastiskt läge vid Engelbrektskyrkan på Östermalm. Brf Rönnen 8 förvärvade fastigheten 2013. Föreningen består av 23 lägenheter och 1 lokal. Föreningen är en sk. äkta förening. Föreningen äger marken. Juridisk person accepteras ej som köpare. Föreningen har i mars 2016 amorterat ner sina skulder med ca 14 mkr, till ca 25 mkr. Inga avgiftsändringar planerade.  Solid förening i välskött fastighet.Till lägenheten hör ett källarförråd. På gården finns en uteplats för föreningens medlemmar utöver den egna till lägenheten tillhörande uteplatsen. Fastigheten är ansluten till ComHem. Se årsredovisningen för information om genomförda renoveringar. Inga stora renoveringar planerade. Det finns dock planer på att bygga om grovsoprummet till förrådsutrymme. 

Genomförda renoveringar:
1998 Trapphusen gjordes i ordning. Detta kan komma att bli aktuellt igen om några år.
1998 Fasaden mot innergården renoverades
2005 Fasaden mot gatan renoverades
2007 Taket målades
2010 Renovering av gårdsbjälklaget 
2014 Modernisering av porttelefonsystemet med elektroniska taggar/nycklar och en automatisk dörröppnare är genomförd
2014 Relining

3 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 61 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 5 450 000 kr , 61


Mycket tilltalande, modern och välplanerad våning med centralt läge och stor härlig terrass i sydväst. Underbart ljusinsläpp genom flera terrassdörrar med spröjsade fönster vilket ger en rymd utöver det vanliga. Generöst vardagsrum i öppen planlösning med kök och matplats utgör hjärtat i våningen. Stort master bedroom med garderober samt plats för övrig möblering. Utgång till den stora terrassen även från sovrummet via spröjsade pardörrar. Lyxigt helkaklat badrum en suite med dusch samt tvättpelare. Med ingång från vardagsrummet finns ett mindre sovrum, perfekt som arbetsrum eller barnrum. Välkomnande entré med avhängning och ingång till gäst-wc. Hela våningsplanet byggdes om under 2015 med ny design, nya väl valda ytskikt och maskiner. Terrassen ägs av föreningen, men innehas av lägenheten med nyttjanderätt. Välskött fastighet belägen i populära kvarter med närhet till all tänkbar service inpå knuten. Ett boende att riktigt förföras av med ett fantastiskt läge vid Engelbrektskyrkan på Östermalm. Brf Rönnen 8 förvärvade fastigheten 2013. Föreningen består av 23 lägenheter och 1 lokal. Föreningen är en sk. äkta förening. Föreningen äger marken. Juridisk person accepteras ej som köpare. Föreningen har i mars 2016 amorterat ner sina skulder med ca 14 mkr, till ca 25 mkr. Inga avgiftsändringar planerade.  Solid förening i välskött fastighet.Till lägenheten hör ett källarförråd. På gården finns en uteplats för föreningens medlemmar utöver den egna till lägenheten tillhörande uteplatsen. Fastigheten är ansluten till ComHem. Se årsredovisningen för information om genomförda renoveringar. Inga stora renoveringar planerade. Det finns dock planer på att bygga om grovsoprummet till förrådsutrymme. 

Genomförda renoveringar:
1998 Trapphusen gjordes i ordning. Detta kan komma att bli aktuellt igen om några år.
1998 Fasaden mot innergården renoverades
2005 Fasaden mot gatan renoverades
2007 Taket målades
2010 Renovering av gårdsbjälklaget 
2014 Modernisering av porttelefonsystemet med elektroniska taggar/nycklar och en automatisk dörröppnare är genomförd
2014 Relining

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg