1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1757859
 
KARTA
5 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 5:a på 147 m², Stockholm


Genomgående väldisponerad och mycket tilltalande våning belägen i vacker tegelfastighet anno 1915 med underbart läge på Karlavägens solsida. Underbar 10-tals atmosfär i originalskick med stor potential. Trevliga detaljer såsom vackra originalgolv, orörd planlösning, blyinfattade fönster och speglade dörrar. Generöst sällskapsrum med platsbyggd bokhylla och stort fönster ut mot lummiga Karlavägen. Sällskapsrummet i fil med salong/matsal med burspråk. Kök i äldre stil med balkong och fönster mot gården utblickande över Bragevägens vackra innergårdar. Möjlighet till att nyttja gamla köksingången för extra ingång. Med lugnt gårdsläge finns master bedroom med underbart fönsterparti och charmig planlösning. Ingång till eget badrum. Jungfrukammare intill köket med fönster mot gården. Serveringsrum binder samman de sociala och privata ytorna. Den inre hallen med originalfönster mot köket ger en härlig rymd. Gäst wc i anslutning till hallen. Synnerligen inbjudande våning med totalt renoveringsbehov och möjlighet att skapa ett drömboende. En flytt av köket till salongen samt byggnation av nytt badrum ger en modernare planlösning, se alternativ skiss.  
Välskött stambytt/relinead fastighet belägen i vackra Lärkstaden. Mycket stabil och välskött förening med låg skuldsättning. Möjlighet till garageplats i fastigheten, för närvarande ingen kö och en ledig plats (Kontrollerat 2016-08-17).
Föreningens fastighet består av 12 st medlemslägenheter och 2 st lokaler med hyresrätt (en frisör samt ett kontor). I föreningen finns även 11 st garageplatser som hyrs ut till medlemmar för 1000 kr/mån. För närvarande ingen kö och en ledig plats (Kontrollerat 2016-08-17). Föreningen bildades 1982. Mycket stabil och välskött samt ekonomiskt stark förening. Inga planerade avgiftsändringar. 
Solid förening i välskött fastighet anno 1915 med väl dokumenterad renoveringshistorik. Till lägenheten hör ett rymligt källarförråd. Föreningen genomför löpande underhåll och har de senaste åren genomfört många stora renoveringar. Stambyte samt relineing är genomfört, se mer under sid 3 i årsredovisningen. Renovering av bostaden skall ske i samråd med styrelsen. Samtliga renoveringar skall godkännas av styrelsen innan start. Styrelsen har som regel att ta hjälp av sakkunnig byggkonsult vid större byggnationer.

 

 

5 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 5:a på 147 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 13 750 000 kr , 147


Genomgående väldisponerad och mycket tilltalande våning belägen i vacker tegelfastighet anno 1915 med underbart läge på Karlavägens solsida. Underbar 10-tals atmosfär i originalskick med stor potential. Trevliga detaljer såsom vackra originalgolv, orörd planlösning, blyinfattade fönster och speglade dörrar. Generöst sällskapsrum med platsbyggd bokhylla och stort fönster ut mot lummiga Karlavägen. Sällskapsrummet i fil med salong/matsal med burspråk. Kök i äldre stil med balkong och fönster mot gården utblickande över Bragevägens vackra innergårdar. Möjlighet till att nyttja gamla köksingången för extra ingång. Med lugnt gårdsläge finns master bedroom med underbart fönsterparti och charmig planlösning. Ingång till eget badrum. Jungfrukammare intill köket med fönster mot gården. Serveringsrum binder samman de sociala och privata ytorna. Den inre hallen med originalfönster mot köket ger en härlig rymd. Gäst wc i anslutning till hallen. Synnerligen inbjudande våning med totalt renoveringsbehov och möjlighet att skapa ett drömboende. En flytt av köket till salongen samt byggnation av nytt badrum ger en modernare planlösning, se alternativ skiss.  
Välskött stambytt/relinead fastighet belägen i vackra Lärkstaden. Mycket stabil och välskött förening med låg skuldsättning. Möjlighet till garageplats i fastigheten, för närvarande ingen kö och en ledig plats (Kontrollerat 2016-08-17).
Föreningens fastighet består av 12 st medlemslägenheter och 2 st lokaler med hyresrätt (en frisör samt ett kontor). I föreningen finns även 11 st garageplatser som hyrs ut till medlemmar för 1000 kr/mån. För närvarande ingen kö och en ledig plats (Kontrollerat 2016-08-17). Föreningen bildades 1982. Mycket stabil och välskött samt ekonomiskt stark förening. Inga planerade avgiftsändringar. 
Solid förening i välskött fastighet anno 1915 med väl dokumenterad renoveringshistorik. Till lägenheten hör ett rymligt källarförråd. Föreningen genomför löpande underhåll och har de senaste åren genomfört många stora renoveringar. Stambyte samt relineing är genomfört, se mer under sid 3 i årsredovisningen. Renovering av bostaden skall ske i samråd med styrelsen. Samtliga renoveringar skall godkännas av styrelsen innan start. Styrelsen har som regel att ta hjälp av sakkunnig byggkonsult vid större byggnationer.

 

 

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg