1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Stockholms län
  4. Stockholm
  5. A1575513
 
KARTA
2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 60 m², StockholmSynnerligen väldisponerad och tilltalande lägenhet belägen i representativ välskött fastighet anno 1882, ett stenkast från Stureplan och City. Underbar sekelskiftesatmosfär med genomgående planlösning och detaljer såsom högt i tak, stuckatur, fungerande kakelugnar och vackra hårdvaxoljade furutiljor. Generöst sällskapsrum med två stora fönster, stilfull fungerande kakelugn, speglade pardörrar samt en känsla av ljus och rymd. Plats för både mat- samt sällskapsdel samt bra förvaring via stor klädkammare. Intill sällskapsrummet angränsar sovrum med platsbyggd garderob i sekelskiftesstil och vacker kakelugn. Rymligt kök med full maskinell utrustning, matplats för 3-4 personer samt utgång till balkong mot innergård. Sobert helkaklat badrum med antracitfärgat golvklinker med golvvärme, vita väggar i mosaik, vägghängd WC, rektangulärt handfat samt dusch med takdusch. Välkomnande hall med säkerhetsdörr och plats för ytterkläder. Mycket inbjudande lägenhet i populära kvarter invid Johanneskyrkan och närhet till det mesta såsom Stureplan, City, Humlegården och mycket mer.
Brf David Bagare upplåter idag 24 st lägenheter & 1 lokal. Det finns tre trapphus; David Bagares gata 26 A och B - som nås från David Bagares gata och C-huset som har ingång från gården. Det finns även en ingång till gården och alla tre trapphusen från Johannesgatan 1. Föreningen har under 2015 sålt gårdshusvinden med gott resultat. Föreningen har inte beslutat om några avgiftsändringar utan har en synnerligen god ekonomi. Se mer på föreningens hemsida www.site.brf-davidbagare.se eller i bilagd årsredovisning.
Välskött fastighet med de stora renoveringarna genomförda. Just nu pågår en byggnation av gårdshusvinden som framgångsrikt såldes under 2015 för 3,15 mkr. Till lägenheten hör ett stort källarförråd om ca 8 kvm. I källaren finns även en fullrustad tvättstuga samt en föreningslokal. På gården finns ett cykelhus och en trevlig uteplats med grill. Inga större reparationer/ombyggnationer är planerade för tillfället. Fastigheten har bytt elstigar och VA-stam 1989-1990. Inga övriga renoveringar utöver vinden är planerade.

2 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 2:a på 60 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 4 250 000 kr , 60Synnerligen väldisponerad och tilltalande lägenhet belägen i representativ välskött fastighet anno 1882, ett stenkast från Stureplan och City. Underbar sekelskiftesatmosfär med genomgående planlösning och detaljer såsom högt i tak, stuckatur, fungerande kakelugnar och vackra hårdvaxoljade furutiljor. Generöst sällskapsrum med två stora fönster, stilfull fungerande kakelugn, speglade pardörrar samt en känsla av ljus och rymd. Plats för både mat- samt sällskapsdel samt bra förvaring via stor klädkammare. Intill sällskapsrummet angränsar sovrum med platsbyggd garderob i sekelskiftesstil och vacker kakelugn. Rymligt kök med full maskinell utrustning, matplats för 3-4 personer samt utgång till balkong mot innergård. Sobert helkaklat badrum med antracitfärgat golvklinker med golvvärme, vita väggar i mosaik, vägghängd WC, rektangulärt handfat samt dusch med takdusch. Välkomnande hall med säkerhetsdörr och plats för ytterkläder. Mycket inbjudande lägenhet i populära kvarter invid Johanneskyrkan och närhet till det mesta såsom Stureplan, City, Humlegården och mycket mer.
Brf David Bagare upplåter idag 24 st lägenheter & 1 lokal. Det finns tre trapphus; David Bagares gata 26 A och B - som nås från David Bagares gata och C-huset som har ingång från gården. Det finns även en ingång till gården och alla tre trapphusen från Johannesgatan 1. Föreningen har under 2015 sålt gårdshusvinden med gott resultat. Föreningen har inte beslutat om några avgiftsändringar utan har en synnerligen god ekonomi. Se mer på föreningens hemsida www.site.brf-davidbagare.se eller i bilagd årsredovisning.
Välskött fastighet med de stora renoveringarna genomförda. Just nu pågår en byggnation av gårdshusvinden som framgångsrikt såldes under 2015 för 3,15 mkr. Till lägenheten hör ett stort källarförråd om ca 8 kvm. I källaren finns även en fullrustad tvättstuga samt en föreningslokal. På gården finns ett cykelhus och en trevlig uteplats med grill. Inga större reparationer/ombyggnationer är planerade för tillfället. Fastigheten har bytt elstigar och VA-stam 1989-1990. Inga övriga renoveringar utöver vinden är planerade.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg