1. Start
 2. Bostadsrätter
 3. Stockholms län
 4. Stockholm
 5. A1571043
 
KARTA
3 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 97 m², StockholmNu ges möjligheten att förvärva en av Östermalms vackraste trerummare, belägen högst upp i vacker fastighet från 1887. Lägenheten erbjuder ett magnifikt ljusinsläpp, ståtlig öppen spis och insynsskyddad, solig balkong. Givetvis finner vi även flertalet klassiska sekelskiftesdetaljer som takhöjd på 3,10 m, pardörrar, djupa fönsternischer och stuckaturer. Genomgående vitlutade furugolv i original förutom i köket där gråmålat furugolv ligger. Välkomnande hall med platsbyggd förvaring. Vi leds via pardörrar vidare till generöst tilltaget vardagsrum. Tre stora fönster, majestätisk öppen spis (fungerande), plats för soffgrupp och rejäl matplats gör detta rum till något utöver det vanliga. Arkitektritat och platsbyggt kök i massivt trä med arbetsbänk i Carrara-marmor. Köket erbjuder all maskinell utrustning. Två ytterst välproportionerade sovrum. Master bedroom har stor balkong i söder och kakelugn (ej tätad). Exklusivt renoverat badrum med grå klinker på golv och vitt kakel på väggar, tvättpelare, golvvärme och dusch. Stilren gäst-WC. Välkommen till denna optimalt planerade sekelskifteslägenhet i genomgående hög kvalitet, högst upp i huset. Lugnt och ostört belägen på Kommendörsgatan mellan Skeppargatan och Grevgatan. Närhet till både Karlaplan och Östermalmstorg.
Brf Kommendören 40 bildades 1984 och äger fastigheten på Kommendörsgatan 40. Föreningen är en s.k. äkta förening och upplåter 17 lägenheter och 1 lokal med bostadsrätt. Kabel-tv via Com Hem och fiber bredband via Ownit 100 mbit är inkluderad i avgiften. Inga planerade avgiftsändringar.

Föreningens medlemmar disponerar gemensamt tvättstuga, barnvagnsrum och cyklerum, samt trevlig planterad innergård. Mer info om föreningen och fastigheten finns i bilagd årsredovisning samt i stadgar.
Vacker stambytt fastighet med byggår 1887. Taxeringsvärde 34 426 000 kr. Brf Kommendören 40 äger fastigheten Kumlet 17 som består av 1243 kvm bostäder och 194 kvm lokaler. Stambyte genomfördes 1994. Bergvärme installerat i fastigheten 2007. Tak lades om på gathus och målades om på gårdshus 2010. Inga planerade renoveringar utöver normalt underhåll. Till lägenheten hör ett stort vindsförråd om ca 10 kvm.

3 rums lägenhet i Stockholm

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 97 m², Stockholm

STOCKHOLM

Bostadsrätt, Lägenhet, 9 500 000 kr , 97Nu ges möjligheten att förvärva en av Östermalms vackraste trerummare, belägen högst upp i vacker fastighet från 1887. Lägenheten erbjuder ett magnifikt ljusinsläpp, ståtlig öppen spis och insynsskyddad, solig balkong. Givetvis finner vi även flertalet klassiska sekelskiftesdetaljer som takhöjd på 3,10 m, pardörrar, djupa fönsternischer och stuckaturer. Genomgående vitlutade furugolv i original förutom i köket där gråmålat furugolv ligger. Välkomnande hall med platsbyggd förvaring. Vi leds via pardörrar vidare till generöst tilltaget vardagsrum. Tre stora fönster, majestätisk öppen spis (fungerande), plats för soffgrupp och rejäl matplats gör detta rum till något utöver det vanliga. Arkitektritat och platsbyggt kök i massivt trä med arbetsbänk i Carrara-marmor. Köket erbjuder all maskinell utrustning. Två ytterst välproportionerade sovrum. Master bedroom har stor balkong i söder och kakelugn (ej tätad). Exklusivt renoverat badrum med grå klinker på golv och vitt kakel på väggar, tvättpelare, golvvärme och dusch. Stilren gäst-WC. Välkommen till denna optimalt planerade sekelskifteslägenhet i genomgående hög kvalitet, högst upp i huset. Lugnt och ostört belägen på Kommendörsgatan mellan Skeppargatan och Grevgatan. Närhet till både Karlaplan och Östermalmstorg.
Brf Kommendören 40 bildades 1984 och äger fastigheten på Kommendörsgatan 40. Föreningen är en s.k. äkta förening och upplåter 17 lägenheter och 1 lokal med bostadsrätt. Kabel-tv via Com Hem och fiber bredband via Ownit 100 mbit är inkluderad i avgiften. Inga planerade avgiftsändringar.

Föreningens medlemmar disponerar gemensamt tvättstuga, barnvagnsrum och cyklerum, samt trevlig planterad innergård. Mer info om föreningen och fastigheten finns i bilagd årsredovisning samt i stadgar.
Vacker stambytt fastighet med byggår 1887. Taxeringsvärde 34 426 000 kr. Brf Kommendören 40 äger fastigheten Kumlet 17 som består av 1243 kvm bostäder och 194 kvm lokaler. Stambyte genomfördes 1994. Bergvärme installerat i fastigheten 2007. Tak lades om på gathus och målades om på gårdshus 2010. Inga planerade renoveringar utöver normalt underhåll. Till lägenheten hör ett stort vindsförråd om ca 10 kvm.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

 • Namn:

  Marc Blumenthal
 • Telefon:

  08-667 00 20
 • Länk:

  Visas här!

Se fler annonser här: Stockholm

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg