1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Skåne län
  4. Helsingborg
  5. A1481677
 
KARTA
4 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 4:a på 106 m², Helsingborg


Familjevänligt bostadsrättsradhus med mysig trädgård som har uterum med trädäck (2013). Välplanerat med umgängesytor på bottenvåning och 3 sovrum samt extra badrum på ovanvåning. Lugnt område med bilfria innergårdar och lekplatser inpå knuten. 1 st garageplats ingår.

Man välkomnas in i huset via entréhall med plats för avhängning av ytterkläder. Ljusa väggar, klinkergolv (2015).

Direkt in till höger med utsikt mot framsidan av huset har man rymligt kök med matplats vid fönstret. Köket har ljus skåpsinredning och kaklade ytor över arbetsbänken samt är utrustat med hel kyl och frys, spis, spisfläkt och diskmaskin. Ljusa väggar, plastmatta.

Från köket når man praktisk tvättstuga med tvättmaskin samt förvaringshyllor och värmepanna.

Vidare genom hallen ligger det helkaklade badrummet med klinkergolv. Badrummet är utrustat med toalett, tvättställ med kommod och duschhörna.

Mot trädgårdssidan har man det rymliga vardagsrummet med ljusa väggar och parkettgolv. Stort fönsterparti längs ena långväggen. Härifrån når man uterummet med trädäck (2013) och den mysiga trädgården.

Via trappan upp når man hall med ljusa väggar, plastmatta. Garderob finns.

Häruppe finns 3 lättmöblerade sovrum med ljusa väggar, plastmatta.

Badrummet med plastmatta är utrustat med toalett, tvättställ och badkar.

Uteplats
Mysig trädgård med lättskötta gröna ytor och generöst uterum med trädäck. Omgärdat med staket.

Bilplats
En garageplats ingår i månadsavgiften.

Byggnad:
4 rum och kök. Boarea 106 kvm. Byggnadsår: 1991.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Finns förråd på trädgårdssidan.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 1031

Ekonomi:
Pris 995 000 kr. Avgift 7 197 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 400:-/månad. Andel i föreningen är 4,6232%. Bostadsrätten är inte pantsatt, kontrollerad 2016-03-17.

Bostadsrättsförening
Brf Ravinen 2.
Allmänt om föreningen: Merkuriusgatan 50-192.
Föreningens ekonomi: Månadsavgiften höjdes 1/7-15 med 5%. Ingen planerad höjning 2016 enl kontakt med ordf 28/1-16.
Kommande renoveringar: Inga planerade renoveringar enl kontakt med ordf 28/1-16.

Övrigt
Samhället ligger cirka åtta kilometer norr om Helsingborgs centrum. Ödåkra genomkorsas av Västkustbanan (tåghållplats på pågatågslinjen mellan Ängelholm och Malmö) och ligger i anslutning till motorvägarna E6/E20 och E4. Närheten till Helsingborg har gjort orten populär och det stora radhusområdet Björka byggde samman Väla Centrum med Ödåkra under 1980-talet och fler bostäder är under planering.

I Ödåkra finns 5 kommunala och 3 privata förskolor samt 2 grundskolor (F-9). Ödåkra fritidsgård delar lokaler med Ödåkra IF och erbjuder bl a biljard, dans, tv-spel, bordtennis, LAN, olika former av skapande samt fotbolls- och filmkvällar.

4 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 4:a på 106 m², Helsingborg

HELSINGBORG

Bostadsrätt, Lägenhet, 995 000 kr 7 197 kr , 106


Familjevänligt bostadsrättsradhus med mysig trädgård som har uterum med trädäck (2013). Välplanerat med umgängesytor på bottenvåning och 3 sovrum samt extra badrum på ovanvåning. Lugnt område med bilfria innergårdar och lekplatser inpå knuten. 1 st garageplats ingår.

Man välkomnas in i huset via entréhall med plats för avhängning av ytterkläder. Ljusa väggar, klinkergolv (2015).

Direkt in till höger med utsikt mot framsidan av huset har man rymligt kök med matplats vid fönstret. Köket har ljus skåpsinredning och kaklade ytor över arbetsbänken samt är utrustat med hel kyl och frys, spis, spisfläkt och diskmaskin. Ljusa väggar, plastmatta.

Från köket når man praktisk tvättstuga med tvättmaskin samt förvaringshyllor och värmepanna.

Vidare genom hallen ligger det helkaklade badrummet med klinkergolv. Badrummet är utrustat med toalett, tvättställ med kommod och duschhörna.

Mot trädgårdssidan har man det rymliga vardagsrummet med ljusa väggar och parkettgolv. Stort fönsterparti längs ena långväggen. Härifrån når man uterummet med trädäck (2013) och den mysiga trädgården.

Via trappan upp når man hall med ljusa väggar, plastmatta. Garderob finns.

Häruppe finns 3 lättmöblerade sovrum med ljusa väggar, plastmatta.

Badrummet med plastmatta är utrustat med toalett, tvättställ och badkar.

Uteplats
Mysig trädgård med lättskötta gröna ytor och generöst uterum med trädäck. Omgärdat med staket.

Bilplats
En garageplats ingår i månadsavgiften.

Byggnad:
4 rum och kök. Boarea 106 kvm. Byggnadsår: 1991.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Finns förråd på trädgårdssidan.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 1031

Ekonomi:
Pris 995 000 kr. Avgift 7 197 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 400:-/månad. Andel i föreningen är 4,6232%. Bostadsrätten är inte pantsatt, kontrollerad 2016-03-17.

Bostadsrättsförening
Brf Ravinen 2.
Allmänt om föreningen: Merkuriusgatan 50-192.
Föreningens ekonomi: Månadsavgiften höjdes 1/7-15 med 5%. Ingen planerad höjning 2016 enl kontakt med ordf 28/1-16.
Kommande renoveringar: Inga planerade renoveringar enl kontakt med ordf 28/1-16.

Övrigt
Samhället ligger cirka åtta kilometer norr om Helsingborgs centrum. Ödåkra genomkorsas av Västkustbanan (tåghållplats på pågatågslinjen mellan Ängelholm och Malmö) och ligger i anslutning till motorvägarna E6/E20 och E4. Närheten till Helsingborg har gjort orten populär och det stora radhusområdet Björka byggde samman Väla Centrum med Ödåkra under 1980-talet och fler bostäder är under planering.

I Ödåkra finns 5 kommunala och 3 privata förskolor samt 2 grundskolor (F-9). Ödåkra fritidsgård delar lokaler med Ödåkra IF och erbjuder bl a biljard, dans, tv-spel, bordtennis, LAN, olika former av skapande samt fotbolls- och filmkvällar.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Helsingborg

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg