1. Start
  2. Bostadsrätter
  3. Skåne län
  4. Helsingborg
  5. A1478828
 
KARTA
3 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 80 m², Helsingborg


Fräsch 3:a med balkong och ljusa lättmöblerade rum på vån 2. Gröna mysiga innergårdar som är bilfria. Man har gångavstånd till Dalhems centrum med bl a mataffär, skola samt närhet till ICA Maxi/MAT och cykelavstånd till Filborna Arena. Täta bussförbindelser till city.

Man välkomnas in i lägenheten via entréhall med plats för avhängning av ytterkläder och rymlig garderob. Ljusa bredspacklade väggar, parkettgolv (2016).

Direkt till vänster från entrén ligger det ljusa badrummet med plastmatta i sober färg. Badrummet har toalett, tvättställ med kommod, badkar samt tvättmaskin och torktumlare. Fönster med vädringsmöjlighet finns.

Vidare genom hallen har man det trevliga köket med matplats framme vid fönstret. Köket renoverades 2008 och har gott om förvaringsutrymme i skåpen samt är utrustat med hel kyl och frys (2015). spis, spisfläkt och diskmaskin (2008). Över arbetsbänken i laminat är ytorna kaklade, i övrigt bredspacklade väggar och laminatgolv. Härifrån finns utgång till balkongen.

Mittemot köket ligger det ljusa vardagsrummet med lättmöblerade ytor. Bredspacklade väggar, parkettgolv.

I slutet av hallen finns de två sovrummen med klädkammare emellan som idag är inredd som sovrum. Sovrummen har bredspacklade väggar, laminatgolv.

Uteplats
Balkong.

Bilplats
Garageplats går att hyra för ca 320:-/månad, separat kö.
Parkeringsplats ingår i månadsavgiften/hyran.

Byggnad:
3 rum och kök. Boarea 80 kvm. Byggnadsår: ca 1971.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Det finns samlingslokal med bla gym och bastu samt tvättstuga i angränsande fastighet.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 182

Ekonomi:
Pris 825 000 kr. Avgift 5 028 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 350:-/månad. Andel i föreningen är 0,33372%. Bostadsrätten är pantsatt, kontrollerad 2016-03-08.

Bostadsrättsförening
Hsb Brf Kjellstorp i Helsingborg.
Allmänt om föreningen: Föreningen äger fastigheterna Ernst 1-2 samt Erling 2, i vilka man upplåter lägenheter och lokaler.
Fastigheterna är geografiskt belägna i Helsingborg med adresserna:
Dalhemsvägen 17 A-D, 19 A-C -- 41 A-C, 43 A-D samt 45 A-C -- 61 A-C.
Föreningen har 338 bostadsrättslägenheter med en totalyta om 23.818 kvm och hyresrättslokaler om totalt 719 kvm samt 158 garage.

Bostadslägenheterna är fördelade enligt följande:
54 st 1 Rum och kök, 114 st 2 Rum och kök, 134 st 3 Rum och kök samt 36 st 4 Rum och kök.
Föreningens ekonomi: Föreningen kommer höja månadsavgiften med 3% den 1 oktober 2015 enligt kontakt med HSB 14/8-15, Tidigare höjningar av månadsavgiften har varit med 3% den 1 oktober 2014 och med 2% den 1 oktober 2013.
Kommande renoveringar: Se senaste årsredovisningen under Länkar & dokument.
Övrigt: Till medlemmarnas gäster finns en övernattningslägenhet att hyra på Dalhemsvägen 39 A samt i kvartershuset på Dalhemsvägen 35 D. Intill föreningens kvartershus finns en elbelyst boulebana. Här spelar föreningens medlemmar, som till och med har egen registrerad bouleklubb.
I kvartershuset finns en "fullt" utrustad lokal att hyra till barnkalas och andra festligheter. I källaren finns ett bra utrustat motionsrum (tagg årsavgift 100:-) och bastu.

Övrigt
Familjevänligt område med grönskande bilfria innergårdar och gott om grönområde runtomkring för bollspel mm. I närheten finns förskola och Dalhemsskolan.
Husen som byggdes i början av 1970-talet består i huvudsak av 2- och 3-våningshus.

3 rums lägenhet i Helsingborg

Bostadsrätt: Lägenhet, 3:a på 80 m², Helsingborg

HELSINGBORG

Bostadsrätt, Lägenhet, 825 000 kr 5 028 kr , 80


Fräsch 3:a med balkong och ljusa lättmöblerade rum på vån 2. Gröna mysiga innergårdar som är bilfria. Man har gångavstånd till Dalhems centrum med bl a mataffär, skola samt närhet till ICA Maxi/MAT och cykelavstånd till Filborna Arena. Täta bussförbindelser till city.

Man välkomnas in i lägenheten via entréhall med plats för avhängning av ytterkläder och rymlig garderob. Ljusa bredspacklade väggar, parkettgolv (2016).

Direkt till vänster från entrén ligger det ljusa badrummet med plastmatta i sober färg. Badrummet har toalett, tvättställ med kommod, badkar samt tvättmaskin och torktumlare. Fönster med vädringsmöjlighet finns.

Vidare genom hallen har man det trevliga köket med matplats framme vid fönstret. Köket renoverades 2008 och har gott om förvaringsutrymme i skåpen samt är utrustat med hel kyl och frys (2015). spis, spisfläkt och diskmaskin (2008). Över arbetsbänken i laminat är ytorna kaklade, i övrigt bredspacklade väggar och laminatgolv. Härifrån finns utgång till balkongen.

Mittemot köket ligger det ljusa vardagsrummet med lättmöblerade ytor. Bredspacklade väggar, parkettgolv.

I slutet av hallen finns de två sovrummen med klädkammare emellan som idag är inredd som sovrum. Sovrummen har bredspacklade väggar, laminatgolv.

Uteplats
Balkong.

Bilplats
Garageplats går att hyra för ca 320:-/månad, separat kö.
Parkeringsplats ingår i månadsavgiften/hyran.

Byggnad:
3 rum och kök. Boarea 80 kvm. Byggnadsår: ca 1971.

TV- och internetanslutning
TV: TV via Comhem.
Internet: Bredband via Comhem.

Övriga utrymmen
Det finns samlingslokal med bla gym och bastu samt tvättstuga i angränsande fastighet.

Lägenhetsnummer:
Lägenhetsnr 182

Ekonomi:
Pris 825 000 kr. Avgift 5 028 kr/mån. I avgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Övrig driftkostnad Tillkommer kostnad för hushållsel med ca 350:-/månad. Andel i föreningen är 0,33372%. Bostadsrätten är pantsatt, kontrollerad 2016-03-08.

Bostadsrättsförening
Hsb Brf Kjellstorp i Helsingborg.
Allmänt om föreningen: Föreningen äger fastigheterna Ernst 1-2 samt Erling 2, i vilka man upplåter lägenheter och lokaler.
Fastigheterna är geografiskt belägna i Helsingborg med adresserna:
Dalhemsvägen 17 A-D, 19 A-C -- 41 A-C, 43 A-D samt 45 A-C -- 61 A-C.
Föreningen har 338 bostadsrättslägenheter med en totalyta om 23.818 kvm och hyresrättslokaler om totalt 719 kvm samt 158 garage.

Bostadslägenheterna är fördelade enligt följande:
54 st 1 Rum och kök, 114 st 2 Rum och kök, 134 st 3 Rum och kök samt 36 st 4 Rum och kök.
Föreningens ekonomi: Föreningen kommer höja månadsavgiften med 3% den 1 oktober 2015 enligt kontakt med HSB 14/8-15, Tidigare höjningar av månadsavgiften har varit med 3% den 1 oktober 2014 och med 2% den 1 oktober 2013.
Kommande renoveringar: Se senaste årsredovisningen under Länkar & dokument.
Övrigt: Till medlemmarnas gäster finns en övernattningslägenhet att hyra på Dalhemsvägen 39 A samt i kvartershuset på Dalhemsvägen 35 D. Intill föreningens kvartershus finns en elbelyst boulebana. Här spelar föreningens medlemmar, som till och med har egen registrerad bouleklubb.
I kvartershuset finns en "fullt" utrustad lokal att hyra till barnkalas och andra festligheter. I källaren finns ett bra utrustat motionsrum (tagg årsavgift 100:-) och bastu.

Övrigt
Familjevänligt område med grönskande bilfria innergårdar och gott om grönområde runtomkring för bollspel mm. I närheten finns förskola och Dalhemsskolan.
Husen som byggdes i början av 1970-talet består i huvudsak av 2- och 3-våningshus.

Detaljer

Inte upplyst.

Kontakta annonsören

Se fler annonser här: Helsingborg

Få nya bostäder som denna direkt på mail: Börja bevaka
Support
Blogg